Çalışanlar için Masa Başı Egzersiz Önerileri

Masa başı işte çalışanlar için spor, çoğunlukla zaman ayırması zor bir aktivite gibi algılanıyor. Ancak çalışırken basit masa başı egzersiz hareketleriyle bile günlük hareket ihtiyacının bir kısmını karşılamak mümkün. Omurga sağlığından kas tutulmalarına, uyku kalitesinden stresi azaltmaya kadar birçok fayda sağlayan spor, ayrıca cilt güzelliğine de katkı sunuyor.

Sporun Cilde Faydaları

Cilt, bildiğin üzere en büyük organın… Bu nedenle spor, kas ve kemiklerin yanı sıra cildine de büyük fayda sağlıyor. Bu faydaları şu şekilde sıralayabiliriz:

Kan dolaşımını artırarak besinlerin deri hücrelerine aktarımını hızlandırıyor.

İnsan vücudundaki en ağırlıklı protein olan kolajenin üretimini artırarak genç görünümü destekliyor.

Yağ yakımını artırarak sivilce ve selülit oluşumunu önlemeye yardımcı oluyor.

Serotonin seviyesini artırarak stresi azaltıyor. Bu da cildin güzelleşmesine katkı sunuyor.

Terlemeyi artırarak gözeneklerin açılmasını, cildin nefes almasını ve toksinlerin atılmasını sağlıyor.

Metabolizmayı hızlandırarak hücre yenilenmesinin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesine yardımcı oluyor.

Editörün Favorisi

Yıllar geçtikçe ve yaş ilerledikçe kolajenle beraber vücuttaki Hyaluronik Asit oranı da azaldığı için, cilt nem kaybetmeye ve sonrasında da ince çizgi ve kırışıklık görünümüne sahip olmaya başlıyor. İşte bu duruma engel olabilmek için biz L’Oréal Paris Hyaluron Uzmanı serisini kullanıyoruz.

Bu özel seri, 2 çeşit hyaluronik asit molekülü içeriyor. Yüksek konsantrasyona sahip bu iki molekülün de farklı görevleri var. Yüksek moleküler hyaluronik asit, cildin daha pürüzsüz olmasını, nemlenmesini sağlıyor, nemi cilde hapsederek nem kaybını engelliyor. Mikro moleküler hyaluronik asit ise epidermis tabakasına etki ederek cilde nem ve dolgunluk veriyor. Bizce bu seriye bir şans vermelisin.:)

Masa Başı İşte Çalışanlar İçin Spor Hareketleri

Masa başı meslekler her ne kadar hareketsizliği gerektirse de basit streching egzersizleriyle birçok sağlık problemini aşmak oldukça kolay! Öyleyse seni zorlamaktan çok keyif verecek o egzersiz hareketlerine bir göz atalım.

1. Boyun Hareketleri

Masa başı işin yükünü en çok da boynun çekiyor değil mi? Öyleyse önce, belki de halihazırda sık sık yaptığın şu hareketi önerelim: boynunu sağa, sola, öne ve arkaya esnetme… Bu hareket sayesinde boyun ve kulunçların rahatlayacağı gibi gerdan bölgendeki yağlanmanın azalmasını da sağlayabilirsin.

2. Omuz Silkme Hareketi

Hepimizin omuz silktiği şeyler olur. Ancak spora omuz silkmek yok değil mi? Öyleyse şimdi, her iki omzunu da kulak hizana kadar kaldır. Omuzlarını biraz da öne doğru esneterek birkaç saniye bu şekilde durduktan sonra, uykundan yeni uyanmışçasına dinç hissedeceksin.

3. Kol ve Kanat Esnetme
Kol ve Kanat Esnetme

Bu hareket için parmaklarını birleştirip, avuç içlerini tavana bakacak şekilde yukarıya uzatman gerekiyor. Sonrasında ise kollarının ve kanat bölümünün iyice gerildiğini hissedene dek yukarıya uzanman yeterli. Hatta bu hareketi, belini her iki yana bükerek uyguladığında işine maksimum konforla devam edebilirsin.

4. Göğüs ve Sırt Egzersizi

Evet, bir taşla iki kuş! Bunun için ellerini sağa ve sola olabildiğince uzatman gerekiyor. Sonrasında kollarını geriye doğru aç, böylece sırtın da otomatik olarak yay şeklini alacak. Bu hareket, göğüs kaslarının gerilmesini ve omurganın rahatlamasını sağlarken kollarını da gevşetiyor. Kuşlar üç oldu değil mi?

5. Kol ve Bacak Esnetme

Şimdi seni ayağa kalkıp kaslarını açmışçasına rahatlatacak olan önerimiz geliyor. Sağ kol yukarıda, sol bacak ileride! Bu şekilde biraz bekledikten sonra, kolunu aşağıya indirirken bacağını da yukarıya doğru kaldırman gerekiyor. Bu hareket, ayakkabının ucu ile parmak uçlarını da buluşturduğunda tamamlanıyor. Tabii aynı hareketi sol kol ve sağ bacaktan esirgemek olmaz.

6. Bacak Arkası ve Sırt Hareketleri

Bu müthiş egzersiz, aslında çoğu zaman otururken seve seve yaptığın bir hareketten başka bir şey değil. Tek dizini yukarıya kaldırıp bacağını bükerek ayağını koltuğa koymak… Ayakkabından dolayı ayağın oturduğun bölgeye değmeyecek olsa da kollarınla sarılarak dizini iyice yukarıya çekebilirsin. Her iki bacak için de bu hareketi tekrarladığında tamam demektir.

7. Kalça Esnetme Hareketi

Bu harekette de ayağa kalkıp, sol ayak bileğin kalça hizana gelecek şekilde bacağını yukarıya bükmen gerekiyor. Sonrasında ise elinle hafifçe ayağına bastırman… Bunu her iki bacak için bir müddet tekrarladığında saatlerdir oturanın sen olduğuna inanamayacaksın.

Bir cevap yazın