Bebeklerde Cilt Bakımı Nedir, Nasıl Yapılır?

Bebeklerde cilt bakımı, bebeklerin hassas ve narin cildi için oldukça önemli bir adım. Bebekler yenidoğan döneminden itibaren cilt bakımına ihtiyaç duyarlar. Bebeğinin cildini nemlendirmek, bakım yapmak ve bakım yağları ile masaj yapmak bebeği rahatlatır ve daha rahat uyumasını sağlar. Bebek cildi her ne kadar yumuşak olsa da her zaman pürüzsüz olamayabiliyor. Bebek cildindeki pürüzler, kızarıklıklar, kaşıntı veya kızarıklık gibi problem yeni anneleri endişelendiriyor. Peki, bebeklerde cilt bakımı nedir? Bebeklere nasıl cilt bakımı yapılabilir? Hepsini anlatıyoruz.

Bebeklerde cilt bakımı nedir?

Bebeklerde cilt bakımı oldukça önemli bir ihtiyaç. Bebek cildine iyi gelen yağlar, nemlendiriciler ve bakım kremleri bebek cildini rahatlatmayı ve yatıştırmayı amaçlıyor. Bebek cildi denilince aklımıza her zaman pürüzsüz ve ipek gibi bir cilt gelse de aslında yenidoğan bebeklerin vücutlarında minik kabarcıklar veya pürüzler görme şansın çok yüksek. Bunların dışında bebeklerde oluşan pişik problemi de cilt bakımı gerektiren durumların başında gelir.

Bebek cilt bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, doğal ve temiz içeriklere yer vermek. Kullandığın ürünlerin hepsi bebeklerin narin cildine uygun olmalı. Yetişkinlere özel kremleri bebeğinde kullanmamalısın. Bebekler için doğal krem arayışında olanlar doğal zeytinyağı veya aktardan alınan yağları kullanmamalı. Bu ürünler dermatolojik testlerden geçmediği için bebeğin cildine uygun olmayabilir. Tam tersi bebek cildinin daha fazla reaksiyon göstermesine yol açabilirsin.

Bebeklerin cilt bakımında La Roche Posay Lipikar Baume AP+M Yatıştırıcı Balm kullanabilirsin. Yenidoğan kullanımına uygun olan La Roche Posay balm, bebek cildini yatıştırarak rahatlamasına yardımcı oluyor. Bebeklerde oluşan kaşıntı hissini ve hassasiyeti alıyor ve cildi derinlemesine nemlendiriyor. Günde iki kere bebeğinin cildini nemlendirmek yeterli olacak. Sabah uyandıklarında, alt değiştirdiğinde ve banyo sonrasında bebeklere masaj yaparak nemlendirici krem uygulanması öneriliyor. Hem yüz hem de vücuda uygulanabilen nemlendirici kremi bebek bakım çantasından çıkarmamalısın.

Bebek cilt bakımı nasıl yapılır?

Bebek cilt bakımı da tıpkı yetişkinlerdeki gibi temizlik ve nemlendirme adımlarını takip etmeli. Temizlik adımı için bebeklerde gün içinde ılık su ve pamuğu kullanabilirsin. Gün içinde temizlik gerektiren bebek bakım işlemleri için ıslak mendil kullanmak yerine temiz bir pamuğu nemlendir ve bebeğini temizle. Bebeğinin ellerini de bu şekilde temizleyebilirsin.

Her bebeğin akşamları uyumadan önce banyo yaptırılması öneriliyor. Bebekler 9 ay boyunca anne karnında su içinde bekledikleri için suya alışıklar. Suyun içinde kalmak bebekleri uykudan önce rahatlatır ve güvende hissetmelerini sağlar. Banyo sonrasında bebek cilt bakımı için nemlendirici ve bebek bakım yağı sürebilirsin. Tüm vücuda uygulanan kremler bebeğinin rahatlamasını ve cilt problemlerinin yatışmasını sağlar. Bebeğinin karın, sırt ve kol bölgelerine krem sürerken mutlaka masaj yapmalı ve onunla minik oyunlar oynamalısın. Bebeğin vücudunu tanıması için bu süreç çok önemli.

Bir cevap yazın