Çay ve Kahvenin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Günde Ne Kadar Tüketilmeli!

Çay ve Kahvenin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Günde Ne Kadar Tüketilmeli!

Ülkemizde hemen hemen herkes tarafından çokça sevilen ve her gün tükettiğimiz sıkça tükettiğimiz çay ve kahvenin insan üzerindeki faydaları ve zararlarını yazımızda sizin için derledik. Çay ve kahvenin dozunda tüketilmesi durumunda sağlığınıza olumlu faydaları olacaktır. Ama her şeyin fazlası zarar olduğu gibi çay ve kahvenin de fazla tüketilmesi sağlığınız açısından zararlı bir hale gelecektir. Bu durum sağlığınızda bir takım sağlık bozukluklarına yol açacaktır. Çay ve kahvelerin yeterli dozda ve fazla tüketildiğinde nelere yol açacağı ne kadar miktarda tüketilmesi gerektiğine bu yazıda değineceğiz.

Çay ve kahve ikilisi ülkemizde çokça tüketilen sabah öğle akşam her vakitte tüketebileceğimiz vazgeçilmez ikililer arasında yerini alıyor. Yaz kış demeden her zaman içilen kahve ve çay sohbet ortamlarının aranılan içecekleri arasında yer alıyor. Kırk yıl hatırı olan kahve ve her gün kahvaltıdan akşam yemeğinden sonra dinlenme amaçlı yorgunluğumuzu alan çay.

Kahve ve Çay İçinde Bulunan Kafein Miktarı

Dünya üzerinde en az 63 çeşit bitkinin yaprağında, meyvelerinde ya da tohumlarında var olduğu bilinen kafein’in başlıca kaynakları arasında çay ve kahve gelmektedir. Kafein kola gibi bazı asitli içeceklerde tat vermek amacıyla içine eklenmektedir. Ayrıca çikolatada da az miktarda koyulmaktadır.

Çayın içerisinde ki kafein miktarını etkileyen bir çok faktör bulunuyor. Bunları etkileyen bazı faktörler çayın demlenme süresi, demlenme derecesi, çayın çeşidi gibi etkenlerdir.

Kahvenin içinde yer alan kafein miktarı ise kahve çekirdeklerinin cinsine, nerede yetiştiğine göre, hangi yollarla üretildiği, hasat edildiği ve demlendiği şekle göre değişiklik göstermektedir. Çayın yapraklarında kahve çekirdeklerinden daha fazla kafein olmasına rağmen, çay demlemek için daha az çay yaprağı ile olurken ve bardak içersinde ki kafein miktarı kahveye göre daha az olmaktadır.

Çay ve Kahvenin Faydaları Neler?

Çay ve kahve aşırıya kaçmadan tüketildiği taktirde faydalarını gösterir. Yapılan araştırmalar neticesinde çayın içinde bulunan maddeler nedeniyle kan damarlarını genişleterek kanın vücuttaki dolaşımını daha kolay sağladığı ve içindeki flavanoid sayesinde kalbi doğal yoldan korumanın mümkün olabildiğini göstermiştir. Ayrıca kolesterolü düşürür. Kanser risklerini azaltır ve içerisindeki floridler ile diş çürüklerini önleme de yardımcı olduğu yapılan araştırmalarda görülmüştür.

Kahve hakkında yapılan araştırmalar için ise günde 3-5 fincan arasında tüketilen kahvenin Demans gelişme riskini ve Alzheimer’in %65’lik bir düşüşle ilişkili olduğu bulundu.

Çay tüketimi kilo verme ile ilişkisinde yeşil çayın kilo vermede etkili olduğu görülmüştür. Normal çayı da şekersiz olarak içerseniz daha iyi olacaktır. Günlük kafein hakkınızı bir fincan yeşil çaydan yana kullanarak hem kilo kontrolünüzü sağlamakta hem de bağışıklık sisteminizin güçlenmesinde katkı sağlamasına yardımcı olacaktır. Günde 3-4 fincan kahve içenlerde daha az oranda ağız ve farenk kanserinin görülme olasılığının azaldığı görülmektedir.

Aşırı Çay ve Kahve Tüketmenin Zararları Nelerdir?

Her şeyin fazla tüketildiğinde zararları olacağından fazla kahve ve çay tüketmenin de zararları vardır. Fazla tüketilmesinin yan etkileri de olabilir. Kafeinin fazla tüketilmesi kaygı, düzensiz kalp atışı ve uykusuzluk gibi etkenlere neden olur. Çokça tüketilmesi kahvenin sindirim sisteminizin ve mesane ve prostatı tahriş edebilir.

Yüksek kafein tüketilmesinin yan etkileri kahve ve çay için de aynı derece de geçerli olmaktadır. Çay ve kahvenin aşırı derece de tüketilmesi sinir bozukluğu, yüksek tansiyon, baş ağrısı, el titremesi ve uykusuzluk gibi nedenleri olacaktır.

Bir cevap yazın