Daha Lezzetli Hale Getirmek İçin Domates Nasıl Közlenir?

daha-lezzetli-hale-getirmek-icin-domates-nasil-kozlenir

Özellikle yaz aylarında lezzeti ile mutfaklarımızda yerini alan domatesi daha lezzetli hale getirmek için farklı pişirme yöntemleri kullanarak daha lezzetli bir hal almasını sağlayabiliriz. Domates bir çok farklı yöntemle pişirebildiği gibi bir çok farklı yemek çeşidinde de kullanabiliyor. Çorbadan tutunda salata ve tatlılara kadar pek çok farklı yemek içinde domates kullanıyoruz.

Domates çorbası hemen hemen herkesin vazgeçilmezleri arasında. İnternet üzerinde bile bir çok farklı yöntemle yapılan domates çorbası tarifi bulabilirsiniz. Domates çorbası yapmanın bin bir türlü farklı yöntemi var. Domates çorbasını daha lezzetli hale getirmek için domates çorbası yaparken domatesleri közlerseniz eğer çorbanız daha güzel bir tat alacaktır. Sadece domates çorbasında değil domates közlemesini farklı yemeklerde de deneyebilirsiniz.

Ayrıca domatesleri közleyerek kabuklarından ayırmanız daha kolay olacaktır. Domateslerin kabuklarınız daha kolay ayırmak için közleme yöntemini deneyebilirsiniz. Ayrıca domatesi közleyerek çorbanızın ve domateslerinizin daha güzel bir kokuya sahip olmasını sağlarsınız.

Domates Nasıl Közlenir?

Domates Nasıl Közlenir?

Közleyeceğiniz domatesin çeşidi ne olursa olsun domatesleri közlemeden önce güzel bir şekilde yıkayıp ardından kurulayınız. Eğer kurulamadan közlemeye başlarsanız közledikten sonra kabuklarını soyarken zorluk çekebilirsiniz. Eğer kurutursanız domateslerin kabukları daha kolay ayrılacaktır. Yine domatesin kabuklarının kolay ayrılması için domatesin üzerine ufak çizikler atabilirsiniz yada çatal yardımıyla ufak delikler açabilirsiniz domatesin üzerine. Domatesleri közlerken kullanılan en sık yöntemlerden biri mangaldır. Mangal üzerinde domatesler közlenir. Mangalda domatesleri közlerken ya közün içine gömerek yada mangalın üzerinde ki mangal teline koyarak domatesleri közleyebilirsiniz. Bu tarz gerçek ateşte közlenen domatesler daha lezzetli bir hal alacaktır. Hem domateslerin içerisi hemde dışı tam kıvamında közlenecektir.

Eğer evde domates közlemek durumunda olup mangal imkanı olmayanlar ise evde kolayca domateslerini közleyebilirler. Döküm tavalar yardımıyla ocağınız da közleyebilirsiniz. Eğer döküm tavanız yok ise evde ev hanımlarının en çok kullandığı yöntemlerden biri olan fırında közleme yöntemini kullanabilirsiniz.

Fırında Domates Nasıl Közlenir?

Fırında domateslerinizi közlemek için fırını önceden ısıtmanız gerekiyor. Önceden 190 derece ısıttığınız fırınınızın içine bir tepsiye aldığınız domateslerinizi koyduktan sonra ara ara domateslerinizi çevirmeyi unutmayın. Ortalama olarak domatesleriniz 15-20 dakika içinde fırınınızda közlenecektir. Fırında közlediğiniz domateslerin daha rahat kabuklarından ayrılması için fırından domatesleri çıkardıktan sonra bir saklama kabının içerisine domateslerini alıp kapağını kapatın. Fırından çıkan sıcak domatesler kendi nemleri sayesinde kapalı saklama kabı içerisinde terlemeye başlayacak ve bu domateslerin daha kolay bir şekilde soyulmasına ve kabuklarından ayrılmasına neden olacaktır. Domateslerin ilk sıcağı çıktıktan sonra kabuklarını rahatlıkla soyabilirsiniz. Şimdiden deneyeceklere afiyet olsun.

Fırında Domates Nasıl Közlenir?

Bir cevap yazın