Doğal Yöntemlerle Göz Çevresi Bakımı

Göz çevresi doğal bakım

Göz Çevresi BakımıBir erkeğin ilk önce gözlerinize bakacağınız biliyor musunuz? O halde gözleriniz oldukça bakımlı olmalı ve güzel görünmeli. Yüzünüzün en hassas ve en ince deriye sahip olan bölgesi olduğu için, göz çevreleri en çok kırışıklık oluşan bölgelerdir. Ayrıca yetişkin bir insan günde ortalama 13000 – 15000 kez arası göz kırpar. Daha önce göz çevresindeki kırışıklıkları yoga ile nasıl yok edebileceğinizi anlatmıştık. Makyaj önerileri bölümünde de gözlerinizi daha güzel nasıl göstereceğinizi anlatan yazılar mevcut.

Sağlıklı göz çevresi için bunlara dikkat

Temizlik : Gözlerinizin ve göz çevresinin hijyenik temizliğe ihtiyaç duyduğunu söylemeliyiz. Özellikle sık göz makyajı yapanlar, temizlemeden yatmayı akıllarından geçirmemeli. Göz temizliği için kullanacağınız ürünlerin alkol ve yağ içermemesi gerekiyor. Ayrıca temizlik yaparken göz çevresine çok bastırmamaya özen gösterin. İçten dış yöne doğru dairesel bir şekilde temizlemek göz sağlığı açısından en iyisidir. Göz çevresi için krem seçerken leke ve kırışıklık karşıtı aynı zamanda K ve C vitamini içeren ürünler olmasına dikkat edin.

Beslenme : Güzelliğinizin kusursuz olması için dengeli beslenme çok önemlidir. Göz çevresi bakımı için de bol A vitamini içeren ıspanak, kereviz, havuç ve maydanoz gibi sebzelerden bol bol tüketmeye özen gösterin.

Nemlendirme : Göz çevrelerindeki deride hiç yağ bezi bulunmaz. Bu sebeple bu bölgeye ihtiyacı olan nemi dışarıdan takviye etmek önemlidir. Nemlendirici seçerken en iyisi koruma özellikleri olan doğal malzemelerle hazırlanmış ürünler seçmeye dikkat edin.

Göz çevresi için doğal bakım maskeleri

Gözaltı şişkinlikleri için patates veya yeşil çay

İki çiğ patates dilimini veya demlenmiş 2 poşet çayı gözlerinizin üzerinde 15 dakika bekletin. Yeşil çay veya siyah çay daha iyi sonuç verecektir.

Kaz ayakları için ballı göz maskesi

Yarım portakal
1 yemek kaşığı bal

Kabuğunu soyduğunuz portakalın yarısını blendera koyun. Blenderda suyunu çıkartıp bal ile birlikte karıştırın. C vitamini açısından zengin bu karışımı göz çevrenize nazikçe sürün ve 20 dakika bekletin. Göz çevrenizi nemlendirerek kaz ayaklarını giderecek bu maskeyi bol suyla durulamayı unutmayın.

Yorgun görünen gözler için papatya çayı maskesi

2 papatya çayı poşeti
1 bardak su

Suyu kaynatın ve bir kabın içinde bulunan papatya çayı poşetlerinin üzerine dökün. 15 dakika demlenmeye ve soğumaya bırakın. Ilıdıktan sonra iki pamuk topunu çayın içine batırıp çıkartın ve bunları gözaltlarınıza koyun. 15 dakika bekledikten sonra temizleyin. Kalan papatya çayını dondurarak göz altlarınıza buz tedavisi uygulayabilirsiniz. Gözlerinizin hatta bakışınızın dinçleştiğini göreceksiniz.

Göz altı torbalarınız var ve kurtulmak istiyorsanız göz altı torbalarına kesin çözüm konusuna göz atarak bitkisel tedavi yöntemlerini inceleyebilirsiniz.

Ödem çözücü göz maskesi

Yarım yemek kaşığı sirke
1 yemek kaşığı süt
1 yemek kaşığı bal
1 yemek kaşığı ılık su

Sirke ve sütü üzerine ılık suyu ekleyerek karıştırın. En son balı da karışıma ekleyerek iyice karıştırın. Karışımı göz çevrenize dikkatlice sürüp göz havlusu ile örtün. 7-8 dakika sonra örtüyü kaldırıp iyice temizleyin. Ödemin çözülüp göz çevrenizin yumuşadığını göreceksiniz.

Bir cevap yazın