Göz Altı Torbaları için Bitkisel Çözümler

Hepimiz daha genç görünmek ve yılların yüzümüzde oluşturduğu izlerden kurtulmak isteriz. Göz altı torbaları da yorgunluktan, stresten ve yılların etkisinden gün geçtikçe daha çok kendini belli edebilir.

Evde yapabileceğimiz basit bir bitkisel çözüm olsa ve bu göz altı torbalarından hızlıca kurtulsak ne güzel olurdu değil mi? Peki bu bitkisel çözümlerden 15 tane olsa ve birisi sizin için onları sıralasa nasıl olurdu? Sizin için bilimsel araştırmaları inceledik ve göz altı torbalarına kesin çözüm olacak en etkili doğal yöntemleri sıraladık.

Göz Altı Torbaları Bitkisel Yollarla Nasıl Tedavi Edilir

1. Göz Altı Torbaları İçin Çilek Tedavisi

Çilek dilimleri

Göz altı torbalarının görünüşünü hafifletmek ve daha güzel bir görüntü elde etmek için sürekli yediğimiz ve tadına bayıldığımız çileği kullanabilirsiniz. Çilek dilimlerini göz altına koyup 10 dakika kadar beklediğinizde torbaların hafiflemeye başladığını fark edeceksiniz. Bunu haftada 1-2 kere yaparak göz altı torbalarınızın zamanla yok olduğuna şahit olabilirsiniz. Çileğin cilde faydaları saymakla bitmez. Çilekte enfeksiyon giderici etkileri bulunan polisakkaritler bulunur (1). Bu sayede göz çevrelerindeki şişkinliği azaltıcı etki gösterir.

2. Göz Altı Torbaları İçin Çay Poşeti Tedavisi

Çay poşetleri

Yine en çok bilinen yöntemlerden birisi olan çay poşetleri de zeytinyağı ile beraber kullanıldığında göz altında mucize yaratabilir. Demlendikten sonra çıkarılıp buzdolabında soğutulmuş çay poşetlerini, zeytinyağı ile silinmiş göz altlarına koyarsanız, bir süre sonra çayın içindeki maddelerin etkisi ile göz altı torbalarınızdaki şişlikler inmeye başlayacaktır. Çayda bulunan kafein, göz çevrelerindeki sıvı birikintilerinin oluşturduğu şişkinliklerin azalmasına yardımcı olur (2).

3. Göz Altı Torbaları İçin Kahve Telvesi Tedavisi

Kahve Çekirdekleri

Çatlaklar ve selülit tedavisinde de kullanılan kahve telvesinin göz altı morluklarının renginin açılmasında ve torbaların toparlanmasında önemli bir etkisi vardır. Kahvenizi içtikten sonra israf etmeyip gözlerinizin altına sürün. Hem morluklarını almış hem de torbalarınızdan kurtulmuş olursunuz. Kahvede bulunan kafeinin antienflamatuar etkileri vardır ve şişkinliği azaltabilir (3).

4. Göz Altı Torbaları İçin Patates Tedavisi

İşte başka çok bilinen ama gerçekten de etkili olan bir yöntem: patates. Soyup dilimlediğiniz patatesleri göz altınıza koyup küçük bir şekerleme yapın. Kalktığınızda daha güzel bir görüntü ile karşılaşacaksınız. Çünkü uzun yıllardır kullanılan patatesin, göz torbalarında, göz altı morluklarında ve göz yorgunluğunu almada önemli bir rolü vardır (4).

5. Göz Atı Torbaları İçin Limon Suyu Tedavisi

Limon suyu

Limon suyunda bulunan C vitamini yorgun ve şişik gözlerdeki tüm toksinlerin atılmasını sağlar. Ayrıca limon suyunda bulunan asitler cilt rengini aydınlatıcı etki göstereceği için göz çevresinde bulunan koyu lekelerin de görünürlüğünün azalmasına neden olur. Bu maskede bulunan süt de göz çevresindeki cilt için gerekli besinleri ve nemi sağlar (5).

Malzemeler:

1 çay kaşığı limon suyu
1 yemek kaşığı süt
Pamuk

Hazırlanışı ve Uygulanışı:

Süt ile limon suyunu karıştırın.
Gözlerinizi koruyarak pamuk topu ile karışımı göz altlarınıza dikkatli ve nazik bir şekilde sürün.
5 dakika havalanmasını ve kurumasını bekleyin.
Soğuk su ile durulayın.
Bu işlemi sabah ve akşam olmak üzere günlük tekrar ederek göz altı torbaları ile savaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın