Hangi Diyetler Daha Sağlıklı? Düşük Karbonhidratlı mı Yoksa Düşük Yağlı Diyetler mi?

Hangi Diyetler Daha Sağlıklı? Düşük Karbonhidratlı mı Yoksa Düşük Yağlı Diyetler mi?

İnternet ortamında her gün karşınıza birbirinden farklı binlerce beslenme düzeni çıkıyor. Hepsi birbirinden farklı olan bu beslenmeler nasıl yapılıyor? Ne gibi sonuçları var? Sağlıklı mı gibi sorular aklımızda oluşuyor. Böyle olunca bir çok diyet ortaya çıkmış oluyor.

Bütün diyetlerin ortak benzer özellikleri bulunuyor, o da sağlıklı beslenme programları diyetlerin bir çoğunda yağlardan uzak durulması amaçlanır.

Ancak son zamanlarda çıkan bazı diyetlere göre beslenme dünyasının korkulan besini yağ yerine karbonhidrata bıraktığı görülüyor.

Bir çok insanı şaşırtan ve uzun zamandır devam eden bilindik ezberleri bu gelişme doğal olarak sağlıklı beslenenlere şu soruyu sormasına neden oldu? Hangisi daha sağlıklı? Yağlardan uzak durmak mı yoksa karbonhidratlardan mı uzak durmak mı? Diyet yaparken düşük yağlı diyet mi yoksa düşük karbonhidratlı bir diyet mi tercih etmeliyiz?

Yeni yapılan araştırmalara göre karbonhidratların insan sağlığı için yağlardan daha tehlikeli olabildiği ortaya çıkmıştır.

PURE (İleriye Yönelik Kırsal Kentsel Hastalık Oluşum İncelemesi) raporuna göre karbonhidratların özellikle bazı hastalıklara yol açma konusunda yağlardan daha tehlikeli olduğu ortaya çıkmıştır.

Yapılan araştırma oldukça geniş kapsamlı bir şekilde yapılarak 18 ülkede yaşayan 15 yaş ile 70 yaş arasında ki 135.335 kişinin bilgileri kullanılarak yapılmış ve bu süreçte araştırmacılar 5.796 kişinin öldüğünü ve bu ölümlerin 4784’ünün kardiyovasküler hastalıklar nedeniyle gerçekleştirildiği gözlemlenmiştir.

Bu daha detaylı bir şekilde incelendiğinde ise araştırmacılar şöyle bir sonuçla karşılaşmıştır; Yüksek karbonhidrat oranına sahip olan diyet listelerinde günlük alınan kalorinin yüzde 77’si karbonhidratlardan oluşur. Bu tarz beslenme programlarına sahip insanların günlük olarak aldığı kalori miktarının %46’sı karbonhidratlardan alan bireylere oranla %28 daha fazla ölüm tehlikesi altında olduğunu göstermektedir. Kalori alımlarının belli bir yüzdesini (%36) yağlardan sağlayan ise daha az yağ tüketenlere oranla daha düşük ölüm riskine sahiptir.

Bu araştırmalar neticesinde bir çok diyet listesinin değişmesinin gerektiğini göstermektedir. Yapılan araştırma ve gözeler neticesinde varılan sonuçlar dünya da büyük yankı uyandıracağa benziyor. Bir çok beslenme uzmanı ve diyetisyen de dahil olmak üzere konunun uzmanları kalıplaşmış bu diyet kurallarının değişmesi gerektiğini söylemeye başlamışlardır.

Sağlıklı beslenme uzmanlarından olan Karen Ansel’e göre de aldığımız kalorilerin yarısından azı karbonhidratlardan gelmeli ama ortalama olarak bir insan genel olarak bu seviyelerde karbonhidrat almıyor çok daha fazla oranda karbonhidrat alıyor. Ansel ayrıca bu konu hakkında “Eğer karbonhidratlar diyetinizin büyük oranını oluşturuyorsa bunu bir an önce azalmanız gerekir” demiş. Ama tüm karbonhidrat alımını da kesmek iyi olmayacaktır Hepsini kesmek de yanlıştır.

Bir cevap yazın