Kaliteli Gerçek Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

kaliteli-gercek-zeytinyagi-nasil-anlasilir

Sağlıklı yaşam için yemek yaparken kullandığımız malzemeler bile önem taşıyor. Yemek yaparken kullandığımız yağların en sağlıklısı olarak bilinen zeytinyağının gerçek ve kaliteli olduğunu nasıl anlarız bu yazımızda ona değineceğiz.

Zeytinyağı sağlık açısından en sağlıklı yağlar arasında yer alan zeytinyağı bir çok hastalığa da iyi geliyor. Kolestrolü dengeleyip, kalp ve damar hastalıklarına karşı riski azaltıyor, karaciğeri zararlı toksinlerin verdiği zararlardan koruyor. Ayrıca zeytinyağı bu yararlarının yanında özellikle ege sofralarının vazgeçilmezi. Sofralarda yemeklere ve salatalara çok yakışıyor.

Hemen hemen her şeyin sahtesinin üretildiği gibi zeytinyağında da bu durum karşımıza çıkıyor. Bal ve tereyağının sahtesinin üretildiği gibi zeytinyağının da sahteleri üretiliyor. Sahte ürünler sağlığımızı tehdit etmeye devam ediyor. Zeytinyağının gerçek ve kaliteli olduğunu evde yapabileceğiz kolay bir testle anlayabilirsiniz. Bundan sonra yapacağınız zeytinyağı alışverişlerinizi ona göre yapabilirsiniz.

Gerçek Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır? Hakiki Zeytinyağı Nasıl Test Edilir?

Mutfağınızda yemeklerinizde ve salatalarınızda kullanacağınız zeytinyağlarının gerçek olup olmadığını evinizde yapacağınız bir kaç basit yöntemle kısa sürede öğrenebilirsiniz.

1- Donma Testi

Zeytinyağınız dondurucuda tamamen donuyorsa ve kristalleşiyorsa gerçek ve kaliteli bir zeytinyağıdır. Gerçek zeytinyağının anlaşılması bir kaç basit yöntemle ortaya çıkmaktadır. En önemlisi ise gerçek zeytinyağı 0-6 derece arasında donmaktadır. Donan zeytinyağı kristalleşir. Bunu test etmeniz için bir bardağın içine zeytinyağı koyarak dondurucunuzun içine koyun ve yarım saat sonra dondurucunun içinden çıkın. Eğer bardağın içindeki zeytinyağının her noktası aynı şekilde donduysa zeytinyağınız güvenilirdir. Zeytinyağınızın bir kısmı donmuş diğer kısmı sıvı bir şekilde kaldıysa eğer zeytinyağınızın içinde başka yağlarda olabilir.

Hakiki Zeytinyağı Nasıl Test Edilir?

2- Su Testi

Gerçek zeytinyağı suyun üzerinde kalır. Eğer zeytinyağı suyun üzerinde kalıyorsa gerçek demektir. Bir bardak ılık suyun içerisine bir miktar da zeytinyağı ekleyin. Eğer zeytinyağınız baloncuklar çıkarıyorsa ve su yüzeyinde yer alıyorsa gerçek demektir. Zeytinyağı sahte olduğu zaman ise yağ bir süre suyun üzerinde dairesel bir şekilde baloncuk çıkarmadan bekler ve ardından ılık suya karışır.

3- Tadım Testi

Zeytinyağını tadarken genzinizi yakıyorsa eğer gerçektir. Bir çay kaşığı yardımı ile zeytinyağının tadına bakarak bile onun gerçek olup olmadığı konusunda size yardımcı olacaktır. Gerçek olan zeytinyağı tadarken genzinizi yakar. Diğer bir deyişle hakiki zeytinyağının içindeki asidite oranı nedeniyle boğazınızda yakıcılık hissi bırakmaktadır ve bu his midenize kadar inmez. Tadına baktığınızda eğer genzinizi yakmıyorsa zeytinyağınız büyük oranda gerçek hakiki zeytinyağı değildir.

Bir cevap yazın