Kuşburnu Yağı ile Yüz Serumu Yapımı

Kuru, rüzgarlı bir iklimde ya da güneş altında kalmanızın ardından ne yazık ki cildiniz ile ilgili sorun yaşamaya başlayacaksınız ki buna acılı süreçler de dahil. Özellikle de kuru bir cilt tipine sahipseniz, kullandığınız nemlendiricilerin hem cildin kurumasını hemde ilerleyen süreçte ortaya çıkacak kırışıklıkları önlemede yeterli olmadığını düşünüyorsanız yüz serumu kullanmayı düşünmelisiniz demektir.

Yüz serumu söz konusu olduğunda sadece ilerleyen yaşlarda kullanılabilen bir cilt bakım ürünüymüş gibi düşünülüyor. Ancak yaş ile değil, cildinizin ihtiyacı ile ilgilidir ve 20’li yaşlarda da yüz serumu kullanılabilir.

Elbette, eczanelerden satın alabileceğiniz bir sürü serum bulabilirsiniz. Ancak bunların çoğunda cildinizi doğal nemden ayıran ve donuk gösteren sert kimyasallar bulunabileceğini de unutmamalısınız. Bu noktada yapılacaklardan biri cildinizi doğal yağlar ile beslemektir. İşte doğal yağlar kullanılarak evde kendi yüz serumunuzu hazırlayabileceğiniz muhteşem ve son derece etkili bir yüz serumu fikrini burada bulabilirsiniz.

Nemlendirici, Yaşlanma Karşıtı Yağlar ile Hazırlanan Yüz Serumu

Yüz serumu yapımı detaylarına geçmeden önce kullanılacak yağları ve faydalarına yer verelim. Bu yağlar, cildinizi sert etkilerden ve yaşlanma sürecinden korurken genç ve canlı görünmenizi sağlayacak faydalar içermekte.

Kuşburnu yağı : Yağ asitleri, E, C vitaminleri ve B-karoten içerirler. Bu yağdaki antioksidanlar, kollajen üretimini teşvik ederken ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltır, toksinlerin ve çevrenin neden olduğu serbest radikalleri önlemeye yardımcı olurlar. Bu yağ ayrıca ciltteki kızarıklık, tahriş yanı sıra ciltteki renk dengesizliklerini azaltabilir.

Buhur (frankincense) yağı : Cilt hücrelerini koruyabilir, yaşlanma belirtilerini azaltabilir ve cildi sıkılaştırıp toparlamaya yardımcı olabilecektir. Ayrıca iltihabı azaltabilir ve koyu renk lekelerin görünümünü azaltabilir.

Ölmez Çiçek (Helichrysum) yağı : Yangıyı azaltabilen ve doku rejenerasyonunu teşvik edebilen bir şifa yağı üreten ayçiçeği ailesinin bir parçasıdır. Yağ, güçlü antibakteriyel özelliklere sahiptir. Hücre yenileyici ve doku onarıcı özelliklere sahiptir.

Mür yağı : Çok kuvvetli nemlendirme özelliklerine sahip eski bir yağdır. Güçlü antioksidanlar ve anti-mantar özellikleri ile bu yüz serumuna harika ve yatıştırıcı bir katkı sağlar.

Itır yağı : Enflamasyonu azaltır ve deriye nemi kilitlemeye yardımcı olur.

Gerekli malzemelerin miktarları;

2 çorba kaşığı kuşburnu yağı
10 damla buhur yağı
5 damla ölmez çiçek yağı
5 damla mür esansiyel yağı
5 damla ıtır yağı
Kurutulmuş gül yaprakları (isteğe bağlı)
1 koyu renk camlı şişe veya cam sprey şişesi

Malzemelerinizi bir araya toplayın. Uçucu yağlar ve kurutulmuş gül yapraklarını karıştırın. Ardından cam şişesine koyun. Kullanmak istediğiniz zaman elinize 5 veya 6 damla alın. Yüzünüze ve boynunuza uygulayın. Cildinizi yumuşak ve nemli tutmak için bu yağı sabah ve gece uygulayabilirsiniz.

Bir cevap yazın