Kusursuz Cilt için Neler Yapılmalıdır?

Hayatınızda hiç Koreli bir kadınla karşılaştınız mı veya bir Kore dizisi izlediniz mi? Eğer karşılaştıysanız, cildinin ne kadar muhteşem ve kusursuz olduğunu görmüşsünüzdür. Bu mükemmel cildin arkasında tarifi asırlar öncesine dayanan bir sır yatıyor: Kore cilt bakım rutini.

Sadece 10 adımdan oluşan bu cilt bakım reçetesi cildinizi sihirli bir dokunuşla parlatıyor, yumuşatıyor ve sıkılaştırıyor. Hem de inanamayacağınız kadar kısa sürede etkisini gösteriyor. Tek yapmanız gereken bu rutine sadık kalmak ve sabırlı olmak.

Koreliler cilt bakımının insanların sağlığı için hayati bir rol oynadığına inanıyorlar. Ayrıca bu bakım rutini onlar için hem eğlence hem de meditasyon anlamına geliyor.

1. Adım: Yağ bazlı temizleyicilerle başlayın

İlk olarak cildinizi makyajdan arındırın. Yağ bazlı temizleyicinizi makyajdan arınmış yüzünüzün tamamına ve boynunuza uygulayın. Dudak ve göz bölgesini atlamadığınızdan emin olun. Temizleyiciyi yumuşak hareketlerle masaj yaparak cildinize yedirdikten sonra ılık suyla yüzünüzü ıslatın.

Islak cilde tekrar masaj yapın ve durulayın. Bu süreç yüzünüzde gün boyu biriken kiri ve makyajı tamamen temizleyecek ve cildinizi temiz ve zinde hale getirecek.

2. Adım: Su bazlı temizleyicilerle cildinizi bir kez daha temizleyin

Cilt temizliği bitti sırada ne var diye düşünüyorsanız erkenci davranıyorsunuz. Evet yağ bazlı temizleyiciler makyajı ve kiri temizledi ama cildiniz hala kirli. Bu kiri temizlemek için de su bazlı temizleyiciye ihtiyacınız var. Köpük ya da jel olarak satılan su bazlı temizleyiciler, yağ bazlı ürünlerin tamamen ulaşamadığı kirleri temizleyerek cildi kirden tamamen arındırırlar.

Cildinizi ıslatın ve yuvarlak hareketlerle masaj yaparak su bazlı ürününüzü uygulayın. Suyla durulayın. Bu işlemden sonra cildinizde en ufak bir kir tanesi bile kalmayacak.

3. Adım: Cildinizi ölü deriden arındırın

Parlak ve temizlenmiş deriyi ortaya çıkarmak için ölü derilerden kurtulmanız gerekiyor. Ölü deri hücrelerini ciltten arındırmak cilt bakım ürünlerinin cildiniz için daha etkili olmasına yardımcı olur. Cildi örü derilerden arındırmak gözenekleri temizler ve cildi daha yumuşak ve canlı hale getirir. Aynı zamanda kusursuz görünen cildinizde makyajın daha kolay uygulanmasına yardım eder.

Cildinizi ıslatıp cildi ölü derilerden temizleyen ürününüzü uygulayın. Yuvarlak hareketlerle ürünü cildinize yedirin ve daha sonra yıkayın. Bu işlemi her gün tekrarlamak zorunda değilsiniz. Hassas bir cildiniz varsa haftada 2 kere, normal yapıda bir cilde sahipseniz de haftada 3 kere uygulayabilirsiniz.

4. Adım: Yüzünüze canlılık katın

Tonikler cildi tazeler ve kullanacağınız ürünlerin daha iyi emilmesi için cildinizi hazırlar. Aynı zamanda da cildin pH seviyesini düzenler. Temizleme sürecinde gözden kaçan kirleri temizlerken cildin nem seviyesini de dengeler.

Toniğinizi ister parmak uçlarınızla isterseniz de bir makyaj pamuğu yardımıyla yüzünüze uygulayabilirsiniz. Burnunuzdan başlayarak kulaklarınıza kadar dışa doğru hareketlerle masaj yapın.

5. Adım: Esans kullanın

Kore güzellik anlayışında esansın apayrı bir yeri var. Sulu bir kıvamı olan ve cilt onarma özelliğine sahip tonik ve serum karışımı bir ürün olan esans cildinizi sadece nemlendirmekle kalmaz, aynı zamanda canlandırıp gençleştirir.

Zaten 2 ayrı temizleyici kullandıktan sonra cildinizin en çok ihtiyacı olan şey nem oranını dengeleyecek bir nemlendirici. Esans da bu görevi yerine getirir ve cildinizi aydınlatırken pH seviyesini de düzenler.

Esansı toniğin hemen ardından parmak uçlarınızla ya da bir pamuk yardımıyla uygulayabilirsiniz. Durulamayın ve cildinizin esansı emmesine izin verin.

6. Adım: Serumlarla cildinizi onarın

Siyah noktalar, lekelenmeler, renk eşitsizlikleri ya da başka bir cilt problemi yaşadığınızda, cildinize doğru tedaviyi uygulamanız çok önemli. Cildinizi onarmaya ve lekelerden arındırmaya yardımcı olacak en doğru ürünü seçin.

Serumlar problemli bölgeleri hedefler ve sivilce, kırışıklık, gözenek sorunları ve cansız görünümle savaşır. Cildinize uygun serumu parmak uçlarınızla yüzünüzün problemli noktalarına yumuşak hareketlerle masaj yaparak uygulayın. Düzenli uyguladığınızda cildinizdeki problemin ortadan kalktığını göreceksiniz.

7. Adım: Maskelerle kendinizi şımartın

Korelilerin en sevdiği adımlardan biri maske aşaması çünkü bu aşama sadece cildinizi besleyip şımartmakla kalmıyor bir yandan da size rahatlatıcı ve sakinleştirici bir deneyim sunuyor. Cilt tipinize uygun malzemeler içeren bir maske seçmelisiniz. Doğal bakım maskeleri sayfamızda yüzlerce farklı özellikte maskeler bulabilirsiniz.

Maskeyi yüzüne yapıştırdıktan sonra 15-20 dakika gözlerinizi kapatıp uzanın. Maskenin cildinizi yumuşatmasına ve mükemmel hale getirmesine izin verin. Cildiniz güzelleşirken siz de yenilenmiş ve canlanmış hissedeceksiniz.

Bir cevap yazın