Organik Beslenmenin Önemi Üzerine

Organik Beslenmenin Önemi Üzerine

Sağlıklı yaşam üzerine ilgisi olanlar genelde organik beslenme üzerine ilgilidirler. Organik gıda tüketerek beslenmelerinde daha da kaliteli bir hale getirmeye olanak sağlarlar. Tükettiğiniz ürünlerin değeri organik olup olamamalarına göre artmaktadır. Organik beslenme farkındalığınız artarsa sağlık açısından iyi bir ilerleme kat etmiş olursunuz.

Organik gıdalar genelde üretim sürecinde besinlerde kimyasal ürünlerin kullanılmadan üretilmesi ve tüketiciye kadar kimyasalsız olarak aşamalardan kontrollü bir şekilde geçerrek sertifikalı olarak gelmesidir. Eğer isterseniz sizde kendiniz küçük hobi bahçenizi yapabilir ve kendi organik besinlerinizi küçük bahçenizde kendiniz üretebilirsiniz. Evinizin balkonunda küçük saksılarda organik olarak büyütebileceğiniz maydanoz, nane gibi yeşilliklerden de başlayarak bu işe ilk adımı atabilirsiniz.

Organik besinlerin üretilmesi sürecinde çok emek gerektiren bir oluşum sürecinden geçer. Ekim yapacağınız toprağın temizlenmesi ve gübre olarak suni hayvan gübreleri kullanılması tavsiye edilir. Diğer suni olmayan gübre kullanırsanız eğer pek organik besin olmayacaktır. Ayrıca tarlanıza herhangi bir traktör vs girmemesi de gerekmektedir. İşçiliklerin normal insanlar tarafından yapılarak makinelerden uzak olması gerekmektedir. Buda organik ürünlerin maliyetinin artmasına neden oluyor.

Biz alışveriş yaparken pazardan, marketlerden ve manavlardan bütçelerimize uygun diye ilaçlı ürünleri daha çok tercih ediyoruz. Cebimizi düşünürken aslında sağlığımızı ihmal ediyoruz. Organik olmaktan çok uzak olan bu besinleri alıp tüketerek hasta olma riskimizi arttırıyoruz. Organik ürün tüketmedikçe sağlığımızı da hiçe sayıyoruz bir nevi.

Bu konuda yapılan bir çok araştırma gösteriyor ki organik ürün tüketmeye başlayanların bir çoğu hasta olduktan sonra organik besinler tüketmeye başlıyor. Bizde bir çok kişinin yaptığı gibi hasta olmadan organik ürünleri tüketmeye başlasak iyi olur. Organik ürünler bizim için sağlıklı birer ilaç niteliğinde karşımıza çıkıyor. Evimize her gün gereksiz onca aldığımız aburcuburlar yerine organik olarak aldığımız kaliteli ürünleri tüketerek sağlıklı yaşam için adım atmamız sağlıklı yaşam ve kaliteli yaşam adına bize yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın