Organik Yiyecekler Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Verim aldığımız topraklardan sağlıklı ve organik beslenmek kendi sağlığımız için büyük önem arz etmektedir. Ancak özellikle günümüzde organik gıda adı altında ürünler piyasaya sürülüyor ve tüketici farkı anlayamıyor. Peki, organik gıda alışverişi yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Sizler için derledik…

Muhafaza koşullarına dikkat edilmeli

Organik gıda alışverişinde dikkat etmeniz gereken noktalardan bir tanesi ürünün muhafaza koşuludur. Her besinin kendine ait muhafaza koşulu vardır. Sıcak ortam, nemli ortam, soğuk ortam, ışıklı ortam gibi muhafaza koşullarında korunmaları gerekebilir. Dolayısıyla satışa sürülürken muhafaza koşuluna dikkat edilmelidir.

Etin damgalı olmasına özen gösterin

Etlerin kendisine has kokusu, rengi ve görünümü vardır. Bunlara dikkat etmenin yanı sıra en belirgin ve en anlaşılır olan damgalı olmalarıdır. Etin üzerindeki damgaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilen işletme numarasına dikkat etmenizde ve eti güvenilir yerlerden almanızda fayda var.

Sadece mevsiminde meyve almak

Meyveleri kendi yetiştikleri mevsimde, en hormonsuz ve taze haliyle alıp tüketmek hem daha sağlıklı hem de daha lezzetlidir. Bugün birçok ürün daha uzun süreler saklanabilmesi ve mevsimi dışında da tüketilebilmesi için donduruluyor ya da çeşitli kimyasallarla karıştırılıyor. Bu da yiyecekleri organik olmaktan uzağa taşıyor. Siz de sadece mevsiminde meyveler alarak daha organik ürünlere ulaşabilirsiniz.

Kırık, çatlak, bozuk ürünlere dikkat…

Satın alacağınız organik ürünlerin hem kendileri hem de ambalajlarının sağlam olması da dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta. Bunun için üzerinde kırıklar, çatlaklar olan ya da bozulmuş, ambalajı zedelenmiş ürünleri tercih etmemelisiniz. Bu durumu tüm alışverişlerinizde bir tarz olarak sürekli yapmanızda da fayda var.

İçindekiler listesine bakılmalı

Tüketiciler ürünün bileşimi hakkında bilgi edinmek için içindekiler kısmını dikkatlice okumalıdır. Piyasada satılan ve üzerinde organik olduğu yazan bazı yiyecekler gerçekte içeriğindeki bazı maddeler nedeniyle organik olmayabilir. Bu nedenle içerik olarak da organik olacak yiyecekleri tercih etmelisiniz. Dolayısıyla ürünlerin içindekiler kısmı sağlığınız için büyük önem arz etmektedir.

Bir cevap yazın