Plank Ne İşe Yarar? Evde Etkili Plank Hareketi Yapımı ve 5 Dakika da Plank!

Plank Ne İşe Yarar? Evde Etkili Plank Hareketi Yapımı ve 5 Dakika da Plank!

Plank hareketini yapmak için hiçbir spor aletine yada başka bir alete ihtiyaç duymadan evde çok kolaylıkla yapabilirsiniz. Plank egzersizleri nasıl yapılır ve plan ne işe yarar ne kadar kalori verdidir? Evde sadece 5 dakika plank hareketi yaparak vücudunuzu değiştirebilirsiniz.

Vücut ağırlığınızını kullanarak yaptığınız egzersizlerden olan plan, karın kasları başta olmak üzere merkez kaslarının hepsini çalıştırır. Hiç bir spor aleti yada başka bir alete ihtiyaç duymadan yapılan plank hareketin yapmak için spor salonuna gitmek zorunda değilsiniz. Evde kendiniz de çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Günde sadece 5 dakika plank hareketini yaparak neler kazanabileceğinizi yazının devamında bahsedeceğiz ama öncelikle plank hareketinin nasıl olması gerektiğine önce bir bakalım.

Doğru Plank Duruşu Nasıl Yapılır?

Plank hareketinin mantığı vücudunuzu kıpırdatmadan sabit şekilde tutmanıza dayanmaktadır. Peki plank hareketi nasıl yapılır? Yüzükoyun bir şekilde yere yatın. Dirsekleriniz 90 derece olacak şekilde yerden destek almanız gerekiyor. Omuzlarınızı aynı seviyede hizalayın, aynı hizada olmasına dikkat edin. Başınızdan topuklarınıza kadar vücudunuzu düz bir şekilde tutun. Plan hareketinin resmini yazının içinde de ekleyeceğiz görsel olarak görüp daha iyi şekilde yapabilirsiniz.

Sadece ayak parmaklarınızın uçları ve dirseklerinizden destek almalısınız. Plank hareketinin önemli noktalarından biri de dirseklerinizin omuzlarınızın altında kalacak bir şekilde konumlanmış olmasıdır. Bu hareket, plank çeşitleri arasında klasik plank hareketidir. Plank hareketinin bir çok çeşidi bulunmaktadır.

Plank Hareketi Ne İşe Yarar?

Plank hareketini yaptığınız esnada vücudunuzu düz bir şekilde tutmanızı sağlamaya çalıştığınız için ister istemez karın kaslarınız sıkılmaya başlar. Bu hareketten ötürü karın kaslarını güçlendirmek isteyen kişilerin sıklıkla tercih ettiği bir egzersiz türüdür.

Plank hareketi ile vücunuzda diz arkanızda ki kasları çalıştıracaksınız. Plank hareketi aynı zamanda sırtınızı, boynunuz ve omzunuzda ki kaslarınızı da çalıştırır. Bel ve boyun bölgenizde yer alan ağrıları azaltır.

Sırt kaslarınızı esnettiğiniz için daha kolay bir şekilde ağırlık kaldırmanıza yardımcı olacaktır. Vücudunuzda ki tüm kasların çalışmasına yardımcı olur. Tüm kaslarınızı çalıştırdığı için bu hareket metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olur.

Dengeli bir duruşa sahip olmanıza yardımcı olur. Plank hareketi tüm spor aktivitelerinin yanında daha verimli ve daha kolay bir şekilde yapabilmenizi sağlamaktadır. Vücudunuzun esneklik kazanmasını sağlar. Kaslarınızın esnemesi ile hayatınızda ki stres miktarı azalır.

Plank hareketinin etkileri arasında esnek ve güçlü bir vücuda sahip olmak için tek yapmanız gereken spor kıyafetlerinizi giyip uzanabileceğiniz bir yer bulup plank hareketi yapmaya başlamak.

Plank hareketini her gün düzenli olarak 5 dakika yapamasanız bile günde 1 dakika plank hareketi yaparak daha sağlıklı ve zinde bir yaşam için ilk adımı atabilirsiniz. Her gün 5 dakika düzensiz bir şekilde yapmaktansa ara ara günlerde fire vermenizden ise her gün 1 dakikalık düzenli yaptığınız plank hareketi yaşamınızda bir çok olumlu etkiyi sağlayacaktır.

Bir cevap yazın