Safranın Faydaları Nelerdir? Safran Nasıl Kullanılır Nelere İyi Gelir?

Safranın Faydaları Nelerdir? Safran Nasıl Kullanılır Nelere İyi Gelir?

Dünyanın en pahalı baharat bitkileri arasında yerini alan Safran’ın baharat olarak kullanılmasının yanı sıra yemeklere kattığı lezzetten ziyade verdiği renk ile öne çıkmayı başarmaktadır. Soğanlı bitkiler arasında yer alan Safran mor çiçekler açar ve bir çiçekten çok az derece de çıkan safran baharatı nedeniyle oldukça pahalı bir baharattır. Yemeklerde kullanılmasının yanı sıra bir çok farklı sektörde de kullanılır. İlaç, parfümeri bunlar arasında yer alanlardan bazılarıdır. Ülkemizde özellikle Karabük’ün Safranbolu ilçesinde ve Şanlıurfa’da yetiştirilmektedir.

Safran’ın Faydaları Nelerdir? Safran Nelere İyi Gelir?

  • Uyku kalitenizi ve motivasyonunuzun artmasına yardımcı olur.
  • İştahınızı düzenler ve obeziteyle savaşmanıza yardımcı olmaktadır.
  • Omega-3 yönünden zengin bir besindir. Ayrıca B6 vitamininin oluşumuna destekçidir.
  • Kan dolaşımının düzenlenmesine yardımcı olur.
  • Kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olurken tansiyonu da düşürür.
  • Safran ayrıca afrodizyak etkisi vardır.
  • Psikolojik problemlerin iyileşmesine katkı sağlar. Depresyon ve anksiyete bunlar arasında yer alır.
  • Seratonin düzeyini dengelemeye de safran yardımcı olur.

Safran Nasıl Kullanılır? Safran Nerelerde Kullanılır?

Safranı genel olarak pilavlarda kullanılsa da et, tavuk ve balık yemeklerinde de kullanılır. Ayrıca sebze yemeklerinde ve unlu mamullerde renklendirici ve lezzet katması için de ilave edilir. Osmanlı mutfağında bolca kullanılırdı. Safran bir çok ülke yemeklerinde kullanılan bir baharattır. İran ve İspanyol yemeklerinde kullanılır. Hindistan’da da bolca kullanılmaktadır. Yoğun bir lezzeti ve renk verme etkisi ile bir kaç tel çok az miktarda kullanılması bile yeterlidir. Uzmanlar safranın da kararında kullanılması gerektiğini söylerler. Her şeyin tam kıvamında kullanılması gibi Safran’ın da tam kıvamında ne çok ne az kullanılması tavsiye edilmez.

Safran Nasıl Kullanılır? Safran Nerelerde Kullanılır?

Safran fazla tüketildiğinde zehirleyici etkisi olabilmektedir. 1 çay kaşığını aştığınızda zehirleyici etkisi ortaya çıkabilir. Fazla tüketiminde erken doğum ve düşük tehdidi yaratabileceği için hamilelerin tüketilmesi önerilmez. Son yıllarda safranın faydalarından yararlanmak için çay olarak demleyerek ve balla karıştırarak tüketenlerin sayısı artmaktadır.

Safran eklenen yemekleri sizde araştırıp internet üzerinden safranlı yapılan yemekleri yapabilirsiniz. Safranlı pilavlar, safranlı et yemeklerini sofralarınıza ekleyerek safranın faydalarından da yararlanabilirsiniz.

Bir cevap yazın