Sağlıklı Bir Yaşam İçin Temiz Beslenme Nedir? Nasıl Yapılır?

Temiz Beslenme Nedir?

Havaların ısınmaya başlaması ile birlikte ve herkesin evde kaldığı bu günlerde herkesin en büyük sorunlarından biri şüphesiz fazla aldığı kilolar oldu. Evde kaldığımız bu sıralar kendimizi ülkece yemeğe verdik. Herkes mutfağa girerek çeşitli yemekler yaparak mutfakta fazlaca vakit geçirdi ve o yaptıkları yemekleri yedi. Bu da evde kalanlar için fazla kilo olarak geri döndü. Yazın gelmesi ile herkeste güzel görünme telaşı aldı. Bunun için de birbirinden farklı diyetler denemeye başlandı. Herkesin tek amacı fazla kiloları vererek zayıflamak şüphesiz.

Bu kısa süreli diyetlerle yapılan zayıflamalar beraberinde diyeti bırakınca kiloların tekrar alınmasına sebep oluyor. Çünkü hayat tarzını kısa süreli olarak değiştirmeniz değil uzun vadeli olarak değiştirmeniz lazım. Eski bol kalorili yaşam şeklimize geri dönmemiz kiloların tekrardan geri alınmasına neden oluyor.

Bu aşamada yapmanız gereken şeylerin en önemlisi temiz beslenmek. Temiz beslenme size bir diyet listesi yada kısa süreli zayıflık vaatleri değil size bir hayat tarzı vadediyor. Yeni bir beslenme tarzını sizin için açıyor.

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Temiz Beslenme Nedir? Temiz Beslenme Nasıl Yapılır?

Temiz beslenme uzun zamandır beslenme dünyasının ilgilendiği ve gündemi meşgul eden konuların başında geliyor. Bu temiz beslenme akımı ile insanların diyet yapmalarının ve sağlıksız bir şekilde kilo vermelerinin önüne geçmek hedefleniyor. Beslenme bozukluğu ve düzensiz beslenmenin önüne geçerek fazla kiloların neden olduğu başta obezite gibi rahatsızlıkların önüne geçmesi planlanıyor.

Temiz beslenme ile tüm işlenmiş gıdaları beslenme listemizden çıkarmak ve doğanın bize sunduğu sağlıklı yetiştirilen meyve be sebzeler, protein bakımından zengin tahıl ve kuru yemişlerle beslenme amaçlanıyor. Bu beslenme tarzı ile mutfağa daha çok girmenizi ve daha çok yemek yapmanıza özendiriyor. Buna ilave olarak bedenen ve psikolojik olarak sizin daha mutlu bireyler olmanıza yardımcı oluyor.

Temiz beslenme ile tüm işlenmiş yapay gıdalar ürünlere veda ediyorsunuz. Nasıl yetiştirildiğini ve yapıldığını bilmediğiniz gıdalara elveda demeniz gerekiyor. Atıştırmalık fast food ürünleri ve gazlı içeceklere de veda etmeniz temiz beslenme için son derece önemli.

Temiz beslenmeye geçmek ilk başta herkes için zor olacaktır. Kabul edelim ki alışkanlıklarımızı bırakmak hemen hemen herkes tarafından zor bir durum. İlk aşamada zorlansanız da devam eder ve işlenmiş ürünleri yavaş yavaş hayatınızdan çıkarırsınız daha sonrasında tamamen geçiş yapabilirsiniz.

Market raflarından alıp mutfağınıza getirip sofralarınıza koyduğunuz paket işlenmiş ürünlere veda etmenin tam zamanı. Hazır çorbalar, ekmekler, asitli içecekler, sucuk, salam gibi işlenmiş içinde katkı maddeleri olan besinleri sofranızdan uzak tutarak alışveriş listenizden çıkarın. Başta zor olsa da elinizden geldiğinde azaltın ve bunlara ilave olarak şekeri tamamen çıkartırken tuzu da olabildiğince azaltmaya bakın. Tuzu tamamen kesmek de faydalı değildir. Onun için az miktarda da olsa tuzu tüketin. Tuzu tüketirken de doğal sağlıklı tuzlar tercih etmeye özen gösterin.

Bir cevap yazın