Selülitlerden Kurtulmanın 3 Doğal Yolu

Özellikle yaz ayları yaklaşırken bir çoğumuzun kabusu haline gelen selülitlerin bugün derinine iniyoruz! Selülit nedir ve neden olur? Selülitler nasıl giderilir? gibi akılları kurcalayan sorulara cevap vermeye geldik: İşte selülitlerden kurtulmanın 3 doğal yolu!

Selülit nedir?

Selülit, yağların deri altında düzensiz bir şekilde birikmesi sonucu ortaya çıkan çukurlu görünümdür. Genellikle kol, bacak ve kalçada oluşan bu görünüme portakal kabuğu görünümü adı da verilir. Özellikle yazın yaklaşması ile daha çok gündeme gelen “Selülitler nası giderilir?” gibi soruların cevabı kilo vermek gibi düşünülse de aslında, selülitin sebebi kilo değildir. Düzensiz beslenme, hormonal ve genetik yapı, stres ve yaşam tarzı gibi faktörler selülit oluşmasına neden olur.

Selülit neden olur? 

Fazla kilo almanın selülitle direkt bir alakası yoktur. Hormonal sebepler ve genetik, selülit oluşumunun ilk sıralarında gelir. Kadınlardaki östrojen hormonunun düzeyi, deri altındaki yağ dokusunun zayıflamasına sebep olabilir ve bu yüzden kalça ve bacak gibi noktalarda yağ deri altında düzensiz bir şekilde birikince de selülit görünümü ortaya çıkar. Hatta, erkeklerde selülitin neden çok daha az göründüğünün sebebi de yine östrojen gibi hormonların erkeklerde çok daha az düzeyde olmasından kaynaklanır.

Hormonal ve genetik faktörlerle beraber, çok fazla yağlı yiyecekler tüketmek, karbonhidratlara ağırlık vermek, sigara ve alkol tüketimi, stres ve düzensiz uyku da selülite sebep olan diğer faktörler arasındadır.

Selülitlerden Kurtulmanın Doğal Yolları

Selülitler hakkında kadınların en çok başını ağrıtan nokta ise, çok kolay oluşup, çok zor giderilmelidir. Eğer sen de sık sık “Selülitler nasıl geçer?” diye soruyorsan, selülitlerden kurtulmanın doğal yollarını bir araya getirdik.Ultrason, lazer tedavisi, subsizyon ve akustik dalga tedavisi gibi estetik merkezlerinden selülit tedavisi almak yerine, selülitlerine evde bir çözüm bulmak ve doğal yollarla gidermek istiyorsan işte sana birkaç selülit giderme yolu:

Beslenme düzenini değiştir

Selülitlerinden kurtulmak için yapabileceğin ilk şey, beslenme düzenini gözden geçirmek olmalı. Fast food, fazla yağlı ve tuzlu yiyecekleri tüketmeyi bırakabilir, karbonhidrat tüketimini azaltabilir, aynı şekilde kahve ve alkol tüketimini de sınırlayabilirsin. Sağlıklı ve lif oranı yüksek yiyecekler yemeye başlayabilir, bunlarla beraber bol su içerek metabolizmanı hızlandırabilirsin.

Bir cevap yazın