Spor Yapanlar Kariyerinde Daha Başarılı

Sporun bir pozitif etkisinin de iş yaşantına yaptığı katkılar olduğunu biliyor muydun? Düzenli spor yapmanın faydaları dendiğinde hepimiz ilk olarak fit ve sağlıklı bir vücuda kavuşmayı sayarız. Ancak spor yapmak kariyerine de pozitif etkiler sağlayan bir alışkanlık. Spor hayatın ile profesyonel hayatının arasında ne gibi bir bağ olduğunu düşünüyor olabilirsin. Aslında bunun temelinde spor yapmanın hayatına belli bir disiplin ve düzen katması yatıyor. Ayrıca egzersiz yapmak seni kötü düşüncelerden de uzaklaştırıyor ve daha iyi odaklanmanı sağlıyor. İşte sporun iş hayatına yaptığı katkılar!

Daha Disiplinli Olursun

Aslında, vücudun doğası gereği ritmik olarak çalışan bir makinedir. Bu döngü çalışma ve uyuma periyodlarından oluşur. Sporun bu döngüye ve dolayısıyla iş hayatına yaptığı katkı ise sirkadiyen ritmini; enerji, kas, sinir ve hormonal sistemlerini düzenlemesi. Böylece vücudun kendini yoğun iş günlerine daha iyi adapte edebilir ve sen de daha uzun süreler boyunca daha verimli, daha disiplinli bir biçimde çalışabilirsin.

Hayat Kaliten Artar

Egzersiz sırasında salgıladığın hormonlar seni olumsuz düşüncelerden ve günlük hayatındaki sorunlardan uzaklaştırır. Ayrıca hedeflediğin bir şeyi başardığın için de kendini daha mutlu hisseder, böylece gerek iş gerekse özel yaşantında karşılaştığın sorunlara daha pozitif yaklaşabilirsin. Bu şekilde de stres seviyeni daha iyi yöneterek yaşam kaliteni yükseltmiş olursun.

Enerjin Yükselir

Vücudun düzenli olarak hareket etmeye alıştığında enerji seviyen de artar. Böylece kendini daha az yorgun hisseder, günlük hayatında ve profesyonel yaşamında daha motive ve daha canlı olursun. Ayrıca sağlıklı yaşamak için bir emek sarf ediyor olmanın verdiği motivasyon hissi de bu yüksek enerjiyi destekler.

Zamanı Daha İyi Yönetirsin

İlk maddede bahsettiğimiz gibi spor vücudunun fiziksel ve fizyolojik olaylarını yöneten sirkadiyen ritmini düzenler. Aslında hepimiz sirkadyen ritmimizin bize çizdiği programa odaklı olarak yaşarız. Akşam uykumuzun geldiği saat, sabah uyanma saatimiz, günün hangi saatlerinde acıktığımız hep bu ritimle ilgilidir. Sporla birlikte düzene giren bu ritim zamanı daha iyi yönetmeni ve gününü daha iyi planlamanı sağlar. Ayrıca yoğun iş hayatının arasında düzenli olarak spora vakit ayırman da seni zaman yönetimi konusunda ustalaştırır.

Zorlukların Üstesinden Daha Rahat Gelebilirsin

Gerek özel hayatımız gerekse profesyonel hayatımız aslında hep bir şeylerle mücadele etmemizi gerektirir. Hedeflerimize bu mücadele sayesinde ulaşırız. Spor yapmak ve istediğin görüntüye kavuşmak da bu hedeflerden biridir. Sen spor yaparak bu hedefine adım adım ulaşırken tadacağın başarı hissi kendine daha fazla güvenmene olanak sağlar. Böylece günlük hayatında veya iş yaşamında karşılaştığın sorunlara da aynı güvenli meydan okuma duygusuyla bakabilirsin.

Bir cevap yazın