Selülit Görünümüne Engel Olacak 10 Egzersiz Hareketi

İster kilolu ol ister zayıf… Her şekilde bugün olmasa da bir gün karşına çıkabilecek bir cilt sorunu var: Selülit! Arı gibi çalışan biz “Cildim ve ben” editörleri de selülit nedir ve neden olur konusunu masaya yatırdık. Araştırmalarımız sonucu, selülit görünümünü düzeltecek ve hatta oluşumunu dahi engelleyecek hareketler uygulanabileceği bilgisine ulaştık. Hazırsan, selülit giderici egzersiz hareketlerini sana tek tek anlatmaya başlıyoruz. Ama dilersen önce selülitin kısa bir tanımına değinelim.

Selülit Nedir?

Selüliti genellikle kalça, uyluk ve karın bölgesinde görülen ve cilt yüzeyinde portakal kabuğu görünümüne neden olan bir cilt problemi olarak tanımlayabiliriz. Özellikle kadınlarda görülen bu problem, derinin altında biriken yağ hücreleri ile ortaya çıkıyor.

Selülit Neden Olur?

Kesin nedeni bilinmemekle birlikte bu cilt probleminin oluşmasındaki bazı nedenleri şöyle sıralayabiliriz;

Hormonal değişiklikler
Genetik faktörler
Kilo alımı veya kilo kaybı
Sağlıksız beslenme
Hareketsiz yaşam
Sigara kullanımı

Selülit Nasıl Gider?

Gelelim en merak edilen soruya. Selülit sporla geçer mi? Cevap veriyoruz; Evet!Doğru teknikler uygulandığında, selülit tedavi edilebilir bir cilt sorunudur. Uzmanlarsa selülit giderici kremlerin tek başına yeterli olmadığı görüşündeler. Bunun için daha etkileyici yöntemlere de ihtiyaç var. Spor ve egzersiz gibi… Biz  de senin için en etkili 10 selülit giderici egzersiz hareketini araştırdık. Haydi gel, birlikte sırası ile uygulaman gereken hareketleri inceleyelim;1.  Sırtüstü yatar şekilde pozisyon al ve bacaklarını tek tek yukarı kaldırıp, indir.

2.  Sırtüstü yatar pozisyonda ayak tabanlarını yere bas ve kalçanı kaldırıp 5 saniye bekle ve gevşe.

3.  Yüzüstü yatarak kalça kaslarını sıkıp 5 saniye bekle ve gevşe.

4.  Yüzüstü yatarken bacaklarını sırayla arkaya doğru kaldır. Ardından sırtüstü uzan ve bacaklarını sırayla kaldırıp indir.

5.  Yan yatarak alt bacağını bük, üst bacağını 45 derecelik açı ile kaldırıp, bu pozisyonda 5 saniye boyunca bekle ve gevşet. Bunu her iki bacak için tekrarlamayı unutma!

6.  Emekleme pozisyonunda bir bacağını bükerek yukarı kaldır ve indir. Daha sonra diğer bacağa geç ve aynı şekilde kaldırıp indir.

7.  Ardından yine emekleme pozisyonunda bu defa bir bacağını bükmeden arkaya doğru uzat ve aynı işlemi bu defa diğer bacağına uygula.

8.  Ayaktayken dik pozisyonda parmak ucunda kalk ve gövdeni yükselt.

9.  Dik pozisyonda otururken dizlerini 90 derece, ayaklarınsa yere basar pozisyonda iken bacaklarının arasına bir yastık koy ve sıkıştırıp 5 saniye bekle.

10.  Kollarını önden gergin şekilde omuz mesafene kaldır. Diğer kolun gövdenin yanında kalsın. Başlangıca dönerkense diğer kolu ileri kaldır ve bu aktiviteyi mümkün olduğu kadar yavaş uygula.

Gördüğün gibi bu oldukça basit hareketler ile selülitlerinle vedalaşabilir ve ileride oluşabilecek selülit görünümünü de engelleyebilirsin. Son olarak unutmadan, tüm bu egzersizleri en az 15, en fazla 20 olacak şekilde her gün uygulaman gerektiğini de söyleyelim. Öyleyse güle güle selülitler, merhaba fit vücut!

Bir cevap yazın