Virüslerden Korunmak Adına 5 Beslenme Önerisi

Virüslerden Korunmak Adına 5 Beslenme Önerisi

Özellikler son günlerde dünyanın hemen hemen yerinde salgın gösteren hastalıkların artmasından dolayı hijyen ve besin konusunda önlemler almamız gerekmektedir. Sağlıklı beslenerek virüslerden korunmamız gerekmektedir. Virüsler konusunda gerekli hijyen önlemlerini aldıktan sonra tokalaşma vb. temas gerektiren eylemlerden uzak durmalıyız. Ayrıca beslenme düzenimize dikkat ederek tükettiğimiz besinlere dikkat etmemiz gerekmektedir. Bağışıklık sistemimizi güçlü tutar ve bağışıklık sistemimizi zayıflatan eylemlerden uzak durursak daha sağlıklı bir hayat sürebiliriz.

Son günlerde dünyanın bir çok yerinde yaşanan virüs salgınlarından dolayı “Virüslerden Korunmak Adına 5 Beslenme Önerisi”ni sizin için hazırladık.

1. Bol miktarda sebze tüketmeye dikkat edin. Özellikle çiğ olarak tüketilen yada az pişmiş olarak tüketmeye özen gösterin. Pişirilmesi gereken sebzelerden ise buharda haşlama ya da ızgara da pişirme yöntemlerini tercih edebilirsiniz. Renkli besinleri tüketmeye özen gösterin. Renkli sebzelerle menülerinizi zenginleştirmeye dikkat edin. Çok koyu renkte olan sebze ve meyvelerin yüksek antioksidan deposu olduğu bilinmektedir. Siyah renginden, beyazına göre daha yüksek besin değerine sahip olması nedeni ile beyaz sarımsaktan ise siyah sarımsak tüketimi daha fazla önerilmektedir.

2. Kuru ve yaş olan meyvelerden bolca tüketmeye dikkat edin. Meyvelerde yer alan vitamin ve mineraller sayesinde antioksidan özelliklerinden dolayı vücudunuzun direncini arttıracak ve virüslerden korunmanıza yardımcı olacak diğer önlemler arasında yer almaktadır.

3. Doğal ve katkısız olarak beslenmeye özen gösterin. Bir gıda tüketirken zararlı koruyucu madde içermediğine kimyasal katkı maddesi olmadığına özen gösterin. Bu tarz maddeler içeren besinleri tüketmeyin.

4. GDO’lu ürünlerden yani genetiği değiştirilmiş organizma olduğu bilinen besinlerden uzan durun. Bu besinleri tüketmeyin.

5. Şekerden uzak durun. Vücudunuzun ihtiyacı olan şekeri sebze ve meyvelerden karşılamaya çalışın. Sofra şekerinden olabildiğince uzak durun. Çünkü beyaz şekerin yani rafine şekerin fazla tüketilmesi vücudunuzun direncinin düşmesine ve bağışıklık sisteminizin zayıflamasına neden olacaktır.

Bir cevap yazın