Yağlı Ciltler için Doğal Tonikler

Doğal Tonik

Yağlı bir cilde sahipseniz ve cildinize kimyasal tonikler sürmek konusunda kuşkuluysanız, cildinizin daha az parlaması ve daha az yağlı gözükmesi için kendi ev yapımı doğal toniklerinizi hazırlayabilirsiniz. Yapımları çok kolay ve tamamen sağlıklı doğal malzemelerle hazırlanmaktadır.

Çoğu kozmetik tonik ürününde alkol bulunduğu için özellikle yağlı ciltler için uzun vadede hasar verebilir. Cildinizin sağlığı için bu tip yapay ve kimyasal içeren tonikler yerine içerisinde ne olduğunu bildiğiniz ve cildinize hiçbir zarar vermeyecek ev yapımı tonikler kullanabilirsiniz. Ayrıca fiyat açısından da paranızı pahalı kozmetik ürünlere harcamamış olursunuz.

1. Soğuk Su Toniği

Fiyat açısından bakıldığında temin edebileceğiniz en ucuz tonik olma özelliğini taşıyor. Damıtılmış soğuk su sadece cildinizin ihtiyacı olan nemi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda akne iltihaplarını azaltır ve cilt yüzeyindeki aşırı yağı alır. Sivilcelenmeye yatkın ciltler için en iyi tonik soğuk sudur. Zaten eğer sivilceye yatkın yağlı bir cilde sahipseniz cilt uzmanları size piyasadaki toniklerden uzak durmanızı tavsiye edecektir. Tonik olarak soğuk suyu kullanabileceğiniz gibi gözenekleri sıkılaştırmak için de küçük buz küplerinden faydalanabilirsiniz.

2. Yalancı Tespih Ağacı Toniği

Yalancı tespih ağacı size çok tanıdık gelmese de yapraklarını aktarlarda bulabilirsiniz. Yalancı tespih ağacı genelde cilt sağlığı alanında kullanılır. Çatlak ciltleri iyileştirir, yağlı cildin ihtiyacı olan nemi sağlar, akne ve egzema gibi iltihaplı cilt hastalıklarının oluşmasını engeller. Bir avuç dolusu yalancı tespih ağacı yaprağını iyice yıkayın. Ağzı kapalı bir kapta 1 bardak su içerisinde kaynatın. kaynadıktan sonra ateşten alın ve soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra ağzı kapalı bir kavanozda buzdolabında saklayabilirsiniz.

3. Limon Toniği

Son derece ucuz ve son derece kolay yapılan toniklerden birisi de limon toniği. Ayrıca yağlı ciltlerde mükemmel iş görerek aşırı yağı ciltten söker alır. Doğal bir sıkılaştırıcı olduğu için gözenekleri de sıkılaştırır ve aknelere sebep olan bakterileri yok eder. Taze sıkılmış limon suyunu 1:2 oranında ( bir kaşık limon için iki kaşık su ) suyla karıştırarak limon toniğini elde etmiş olursunuz. Temiz bir sprey şişesinde veya su şişesinde saklayabilirsiniz. Bir kaç kez sıkarak cildinizi yenileyip tazeleyebilirsiniz.

4. Aloe Vera Toniği

Aloe Vera cildinizin doğal pH değerini dengeleyerek, cildinize gereken nemi sağlar ve gözenekleri sıkılaştırır. Ayrıca güneş yanıklarına karşı yatıştırıcı ve hafifletici etkisi de vardır. Hassas ve karma ciltlerde de kullanmakta hiçbir sıkıntı çıkarmaz. Evde hazırlarken Aloe Vera yapraklarındaki ince transparan jeli dikkatlice çıkarın. Küçük küpler halinde doğrayarak robotta jel haline gelene kadar çekin. Biraz su ve bir kaç damla lavanta yağı ekleyerek toniğinizi hazır hale getirin.

5. Salatalık Suyu Toniği

Salatalığın ciltte muhteşem bir serinletme etkisi vardır. Ayrıca gözeneklerin derinlemesine temizlenmesine de yardımcı olur ve aşırı sebum ve pislikleri yok eder. Muhteşem bir yağ dengesi ve yenilenmiş bir cilt için salatalık suyu toniği kullanmanızı öneriyoruz. Cildinizi parlatmak, makyajınızı derinlemesine temizlemek ve geniş gözenekleri kapatmak için kullanabilirsiniz. Salatalık suyunu elde etmek için salatalıkları soyduktan sonra blenderdan geçirip daha sonra suyunu süzerek kullanabilirsiniz.

6. Yeşil Çay Toniği

İçerisindeki bol miktarda anti-oksidan ve kırışık önleyici bileşenlerle yeşil çay cilt sağlığını korumak açısından kullanabileceğiniz ender şifalı bitkilerdendir. Nemi cilt hücrelerinde hapsederek bu hücrelerdeki aşırı yağı da dışarı atacaktır. Belirgin çizgilere ve kırışıklıklara yol açan serbest radikalleri yok ederek yaşlanmanın da önüne geçer. Evinizde yeşil çay toniği yapmak için 2 hazır yeşil çay poşetini kaynar suda demlemeye bırakın. Temiz bir kaba almadan önce iyice soğumasını bekleyin. Daha sonra bunu her sabah cildiniz için kullanabilirsiniz.

7. Gül Suyu Toniği

Gül suyunun cilt güzelliği için kullanımı antik çağlardaki Mısır ve Perslilere kadar dayanıyor. Yorgun, solgun ve matlaşmış ciltler için kullanabileceğiniz gül suyu iltihap ve enfeksiyonları da azaltıcı etki gösterir. Tonik olarak saf gül suyunu hiçbir katkı malzemesi eklemeden kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın