Ağırlık Egzersizleriyle Güç Kazanabilirsiniz

Rutinine ağırlık antrenmanı eklediğinde gerçekten ne olduğunu merak ediyor musun? Bol bol terlediğin kardiyo antrenmanları favori egzersizin olabilir ancak yağ yakmak, forma girmek ve güçlenmek için mutlaka ağırlık antrenmanı da yapmalısın.

Peki neden? Mevcut egzersiz rutininden zaten memnunsan bunu denemeli misin? Seni ağırlık antrenmanını spor rutinine dahil etmeye ikna edecek 6 faydayı aşağıda sıraladık.

1. Ağırlık Antrenmanı ile Göbek Yağlarına Veda Edersin

Vücudumuzun daha fazla yağ depoladığı özel bölgeler vardır ve göbek de bunların başında gelir. Ağırlık kaldırmak ise karın bölgesinden daha fazla yağ kaybettirir. Çünkü ağır ağırlık kaldırmak core bölgeni de aktif tuttuğu için bir yandan karın kası egzersizi de yapmış olursun. Bu da daha sıkı bir vücuda sahip olmana yardım etmekle kalmaz, aynı zamanda diyabet, metabolik sendrom ve diğer hastalıklara karşı riski de azaltır.

2. Ağırlık Antrenmanı ile Kasların Daha Şekilli Görünür

Uzmanlar süper fit bir vücuda, yağsız ve belirgin kaslara kavuşmak için de ağırlık kaldırmanı öneriyor. Özellikle kadınlar, testosteron seviyeleri daha düşük olduğundan daha belirgin kaslar için mutlaka ağırlık kaldırmalılar.

3. Ağırlık Antrenmanı ile Kardiyodan Daha Fazla Kalori Yakarsın

Eğer düzenli olarak ağırlık kaldıran biriysen şu an bunu okurken bile kalori yakıyorsun. Bir saatlik kardiyo dersin sırasında bir saatlik ağırlık kaldırdığından daha fazla kalori yakabilirsin, ancak araştırmalar ağırlık egzersizi yapan kişilerin 24 saat boyunca ortalama 100 kalori daha fazla yaktığını da ortaya koyuyor.

Bu etki, ağırlığı artırdığında daha da büyüyor. Daha az tekrar ve daha fazla ağırlıkla çalışanlar, daha hafif bir ağırlıkla daha fazla tekrar yapanlara göre antrenmandan sonraki iki saat boyunca yaklaşık iki kat daha fazla kalori yakabiliyor. Çünkü kas kütlen dinlenme metabolizma hızını büyük ölçüde belirliyor. Ne kadar çok kasın olursa, vücudun o kadar fazla enerji harcıyor. Dişlerini fırçalamaktan uyumaya kadar yaptığın her şeyde daha fazla kalori yakmış oluyorsun.

4. Ağırlık Antrenmanı ile Kemiklerin Güçlenir

Ağırlık kaldırmak sadece kaslarını çalıştırmaz, aynı zamanda kemiklerini de çalıştırır. Örneğin biceps curl egzersizi yaptığında, kasların kol kemiklerine asılır. Kemiklerdeki hücreler de buna yeni kemik hücreleri oluşturarak tepki verir ve zamanla kemiklerin daha güçlü ve daha yoğun bir hale gelir.

5. Ağırlık Antrenmanı ile Esnekliğin Artar

Yapılan araştırmalarda, kuvvet antrenmanı egzersizleri ile statik esneme hareketlerini karşılaştırdılar ve tam kapsamlı direnç antrenmanı egzersizlerinin de esnekliği artırabileceği keşfedildi. Buradaki anahtar kelime ise ‘tam kapsamlı’. Belirli bir ağırlık ile tüm hareketi tamamlayamıyorsan daha hafif bir ağırlık kullanarak bunu yapman gerekebilir.

6. Ağırlık Antrenmanı ile Kalp Sağlığın Gelişir

Kardiyo egzersizleri, kardiyovasküler sistemini çalıştıran tek egzersiz değildir. Aslında kuvvet antrenmanı da kalp sağlığını geliştirir. Örneğin yapılan bir araştırmada 45 dakika orta yoğunlukta direnç egzersizi yapan kişilerin kan basıncının yüzde 20 düştüğü ortaya çıktı.

Saydığımız tüm bu faydaları deneyimlemek için ağırlık antrenmanı yapmaya başlamak istiyorsan, hemen bir MACFit kulübünü ziyaret ederek en son teknoloji ekipmanlar ve deneyimli eğitmenler eşliğinde kendi kuvvet antrenmanı rutinini oluşturabilirsin.

Bir cevap yazın