Hamile Yogası Nedir, Nasıl Yapılır?

Kadınların en kutsal tecrübelerinden biri olan hamilelik dönemi, kimi zaman zorlayıcı da olabiliyor. Uzmanlar, keyifli bir gebelik içinse kadınları hamilelik yogası yapmaya yönlendiriyor. Sen de henüz hamileliğinin başında isen bize bir kulak ver. Ancak öncesinde hamile yogası yapabilmek için mutlaka doktoruna danışman gerekir, bunu da unutma.

Bu yazımızda hamilelik yogası nedir, ne zaman başlanmalı ve hamile yogasının faydaları gibi soruların yanıtlarını senin için araştırdık.

Hamile Yogası Nedir?

Hamile yogası, hamilelik dönemini daha rahat geçirmek için nefes çalışmaları ile bel ve omurga desteği sağlayan, bulantı, kramp gibi problemleri azaltan ve bedeni doğuma hazırlayan bir çalışmadır. Bu yoga sadece normal doğum için değil, her türlü gerçekleşecek doğum için yapılabilmektedir. Yani bebek bekleyen her anne adayının tercih ettiği bir yoga çeşididir.

Hamile Yogasına Ne Zaman Başlamalı?

Hamilelik yogasına başlamak için söylenen ortalama hafta sayısı 14’üncü ve 15’inci haftalar arası. Ancak biz yine de konuyu doktorun ile görüşmeni ve onun kontrolünde hareket etmeni öneriyoruz.

Hamilelikte Yoga Nasıl Yapılır ve Kaç Gün Yapılmalıdır?

Öncelikle şuna açıklık getirelim. Hamilelik yogası mutlaka ama mutlaka uzman eşliğinde yapılmalıdır. Evde tek başına yoga hareketlerini denemeni kesinlikle önermiyoruz. Bunun için doktorunun da onayı ve bilgisi ile hamilelik yogası kurslarına kaydolabilir, işinin ehli uzman bir eğitmen ile yoga hareketlerini uygulayabilirsin.

Diğer bir konu ise “hamilelikte yoga haftada kaç gün yapılmalı?” üzerine. Eğitmenlerin önerisi, haftada en az 2 gün, 60 dakikalık seanslar şeklinde yapılması şeklinde. Eğer ki bebeğin ve annenin durumu elveriyorsa her gün de uygulanabilir. Fakat bunun için doktorun ve eğitmeninle görüşüyor olmalısın.

Bir cevap yazın