Diş Fırçalamanın Püf Noktaları

Ağız ve diş sağlığını korumanın en önemli aşaması diş fırçalamaktır. Hepimiz, günde en az iki kere dişlerimizi fırçalamamız gerektiğini biliriz; fakat dişlerimizi fırçalamanın kendisi kadar önemli olan başka bir şey de, dişlerimizi nasıl fırçaladığımızdır.

Diş minesi çok sert ve sağlam yapılıdır; ancak hatalı fırçalama sonunda oluşan mikroskobik çizikler, ileride oluşabilecek çürüklere davetiye çıkarır. O yüzden, fırçalama sırasında dişlerimize dik olarak tuttuğumuz diş fırçasını çok fazla bastırmadan, yumuşak hareketlerle kullanmalıyız. Çok fazla bastırmak diş minesini zedeleyebilir ve diş etlerinde kanamaya ya da mikrop kapmaya neden olabilecek tahrişlere yol açabilir.

Dişçiler arasında, bir çeşit slogana dönüşmüş olan “kırmızıdan beyaza” sözünü unutmayın. Yani dişlerinizin yüzeyini temizledikten sonra fırçayı diş etlerinden dişlere doğru kaydırarak bir süre fırçalayın. Bu hem diş etleri ve dişlerin birleştiği noktaları temizler hem de diş etlerine masaj yapar. Fırça diş etlerinizle temas ederken daha yumuşak davranmayı da unutmayın.

En sinsi bakteriler, ağzımızın arkasında bulunan, azı dişlerini hedef alır. Bu sinsi yaratıkların oyunlarını bozmak için, tüm dişleriniz gibi, azı dişlerinizin de tüm yüzeylerini iyice fırçaladığınızdan emin olun. Azı dişlerinin çiğneme yüzeylerini fırçalarken biraz daha sert bastırabilirsiniz; fakat iç ve dış yüzeylerde narin olmakta fayda var.

Bir de hep ihmal edilen, dil ve yanaklarımız var. Mikroplar bu yumuşak dokuları çok seviyor olmalı ki, ağzımızdaki bakterilerin çoğunluğu, dişlerimize buradan saldırıyor. Oraları da fırçalarsanız, planlarını daha başlayamadan bozabilirsiniz.

Bazı insanlar, diş fırçalarken gezinmeyi sever, bazıları da hızlı hızlı fırçalar dişlerini. Dişlerinizi ayna karşısında fırçalarsanız, dişlerinizin hiçbirinin ihmal edilmediğinden emin olursunuz. Diş bakımı aceleye gelmez, sakin ve yumuşak olun. Bu iş için ayıracağınız zaman, ne de olsa iki dakika.

Son olarak yatmadan önce, diş ipi ve ağız gargarası kullanırsanız, yüreğiniz ve nefesiniz ferah bir şekilde, iyi bir uyku çekebilirsiniz.

Bir cevap yazın