Dövme Sonrası Bakım: Yeni Bir Dövmeye Nasıl Bakılır?

Dövme yaptırmak çok eğlenceli ve özel bir anı, kişiyi ya da sadece hayatı kutlamanın harika bir yoludur. Her sabah uyanırsınız ve dövmeniz, size bir zamanlar nasıl olduğunuzu ve bunun size nasıl hissettirdiğini hatırlatmak için vardır. Ama işte bilmeniz gereken bir şey – dövmeler kalıcıdır ve dövme işlemi acıtacaktır.

İşte dövme yaptırmadan önce ve sonra ne yapılması gerektiğine dair bir araştırma.

Dövme yaptırdıktan sonra ne gibi önlemler alınmalıdır?

Dövme sonrası bakım, ‘dövme yaptırmadan önce’ kontrol listenizdeki şeyleri işaretlemek kadar aynı derecede önemlidir. İşte bazı ipuçları:

 • Dövme Sanatçınızı Dinleyin: İşlem bittiğinde, sanatçınız size yapmanız ve izlemeniz gerekenlerin bir listesini verecektir. Bu talimatlarını izleyin.
 • Dövmenizi Temizleme: Dövmenizi nazikçe yıkamak, dövme sonrası bakımın önemli bir parçasıdır. İyileştirmeniz gereken bir yara olarak düşünün. Fazla kanı ve mürekkebi nazikçe yıkamak için yumuşak, kokusuz bir sabun kullanın. Dövmenin bulunduğu bölgeyi bir havlu veya lif ile ovalamayın, yoksa bakteriyel enfeksiyon kapabilirsiniz. Hiçbir koşulda dövmeyi uzun süre ıslak bırakmadığınızdan emin olun. Dövmenizi günde iki kez yıkamalısınız. Aşırı derecede yıkamanın dövmenin hızla solmasına neden olacağını unutmayın.
 • Nemlendirici: Dövme sanatçınız size günde birkaç kez uygulamak için bir dövme merhemi verecektir. Eğer vermediyse, kokusuz bir nemlendirici kullanabilirsiniz. Bazen sizden hiç nemlendirmemenizi isteyebilirler. Her durumda, enfeksiyonları önlemek için ince bir tabaka dövme merhemi veya nemlendirici uygulayabilirsiniz. Aşırı kullanmayın, yoksa dövmenizin aşırı derecede kabuk bağlamasına neden olabilir. Nefes alsın.
 • Pullanma ve Dökülme: Birkaç gün sonra dövme iyileşmeye başlayacaktır. Kuruyacak ve dökülmeye ve soyulmaya başlayacaktır. Bu doğaldır ve sanatçınızın tavsiyelerine göre dövme kremi veya nemlendiriciyi kullanmaya devam edebilirsiniz.
 • Doğrudan Güneş Işığından Kaçının: Vücudunuzun dövmeli kısmının doğrudan güneş ışığına maruz kalmadığından emin olun. Açık yarayı tahmin edebileceğinizden daha erken yakacak ve zarar verecektir. Doğrudan güneş ışığı sadece mürekkebin hızla solmasına ve düzensiz gözükmesine neden olmaz, aynı zamanda tasarımın görünümünü de bozar ve sonra bir rötuş için stüdyoya geri dönmek zorunda kalabilirsiniz.
 • Sabırlı Olun: Farklı insanların ciltleri dövmelere farklı tepki verir. Bazıları diğerlerinden daha hızlı iyileşebilir, ancak bunun için endişelenmenize gerek yok. Tamamen iyileşmesi birkaç hafta alacaktır, bu yüzden sabırlı olun. Tamamen iyileştikten sonra, güneş kremi veya genellikle yaptığınız herhangi bir şeyi uygulayabilirsiniz.
 • Kaşımayın: Ne olursa olsun dövmenizi kaşımayın. İyileşme süreci bazen kaşınmasına neden olsa da kaşıma isteğine direnin. Kaşıma dövmenize büyük zarar verebilir ve cildinizin üst tabakasını kaldırabilirsiniz. Ayrıca enfeksiyona da neden olabilir. Bu nedenle sabırlı olun ve kaşıntıyı görmezden gelin.

Dövme Yaptırmadan Önce Güvenlik Önlemleri

Dövme yaptırmadan önce ne yapmanız gerektiğini bilmek çok önemlidir. Ne istediğiniz ve neden istediğiniz konusunda net olmalısınız. İlk kez yaptırıyorsanız, yapılması ve yapılmaması gerekenlerin farkında olmanız sizin için daha da önemlidir. İşte dövme yaptırmadan önce yapılması gerekenler hakkında bazı ipuçları:

 • Dermatoloğunuza Danışın: Hassas cildiniz varsa veya cilt alerjisine yatkınsanız, dövme yaptırmadan önce dermatoloğunuza danışmanız en iyisidir. Kimyasalların ve mürekkebin cildinizle nasıl reaksiyona gireceğini asla bilemezsiniz. Herhangi bir alerji geçmişiniz olmasa bile, dikkatli olmak en iyisidir.
 • Tasarımdan Emin Olun: Bu, hayatınızın geri kalanında birlikte yaşamak zorunda kalacağınız bir şey, bu yüzden ne istediğinizden emin olmalısınız. Uzun zamandır yaptırmak istediğiniz bir model veya bir anlık istekle karar verdiğiniz bir şey olabilir. İkincisi ise, bir dövme sanatçısı ile oturun ve aklınızdan geçenleri anlatın. Tasarımları ortaya çıkarmak için yaratıcılıklarını kullanmalarına izin verin.

Güvenli olsun istiyorsanız, başka birinde gördüğünüz ve iyi görüneceğini bildiğiniz bir modeli tercih edebilirsiniz. Sanatçınızın yardımıyla deneyebilir ve kişiselleştirebilirsiniz. Neye karar verirseniz verin, 30 gün boyunca her gün dövmeye bakın. Sonuna kadar sıkılmadıysanız, devam edin.

 • Dövmenin Yerleştirilmesi: Dövmeyi belirli bir yerde isteyebilirsiniz – kolunuz, bileğiniz, uyluğunuz, göğsünüz, sırtınız, boynunuz veya ayak bileğiniz olabilir. Ancak bazen tasarım, kemik yapınızın doğal akışına uymayabilir. Böyle bir durumda dövme sanatçınızın tavsiyesine uymak en iyisidir. Daha fazla kaslı bölgelerin, daha fazla deri ve kemik içeren bölgelere göre daha az ağrılı olacağını unutmayın.
 • İkinci Bir Görüş Alın: Hayatınızın geri kalanında dövme tasarımını sevebileceğinizden emin değilseniz, ikinci bir görüş alın. Bir arkadaşınızdan veya yakınınızdan tavsiye isteyin. Çevrimiçi araştırma yapın ve insanların bu konu hakkında neler söylediğini görün. Değişik dövme fikirleri bakış açınızı değiştirebilir.
 • Dövme Yaptırmadan Önce Asla Alkol İçmeyin: Evet, insanların sarhoş olup dövme salonuna inip ertesi sabah nereden geldiğini hatırlamadan uyandıklarını filmlerde gördük. Bunu filmlerde bırakalım.

Alkol kanınızı inceltir. Dövme yaptırırken, aslında bir yara olduğu için cildiniz kanar. Ve kanın ne kadar incelirse, o kadar çok kanarsın. Bu, sanatçınızın görünürlüğünü tehlikeye atabilir ve tasarımın dağınık olmasına neden olabilir. Ayrıca mürekkebi inceltebilir ve tasarım düzensiz çıkabilir.

 • Kendinize Dövme Yapmayın: İyi bir sanatçı olabilirsiniz ya da küçük bir dövme olduğu için muhtemelen kendiniz yapabilirsiniz. Yapmayın! Hijyen çok önemlidir ve sanatçınız size iğnesi ile dokunmayı düşünmeden önce devam eden birçok sterilizasyon vardır. Sonunda bir enfeksiyon kapabilirsiniz ve tasarımı mahvetme olasılığınız yüksektir (tabii ki, kendiniz harika bir dövme sanatçısı değilseniz).
 • Temizlik İçin Dikkat Edin: Bugünlerde birçok dövme sanatçısı var – bazıları çok yüksek rakamlar söylerken, diğerleri bunu düşük bir ücretle yapmayı önerebilir. Ne olursa olsun, sanatçınızın hijyenik olduğundan emin olun. Çalışma alanını gözlemleyin. Çok tozlu veya kirliyse, dövme hijyeni konusunda da özel olmayacaklardır.

Dövme yaptırırken vücudunuzun mikrop kapması birçok enfeksiyona yol açabilir. Dövme sanatçısının tek kullanımlık eldivenler giydiğinden ve tüm ekipmanın vücudunuzda kullanmadan önce sterilize edildiğinden emin olun. Ayrıca, üzerinizde kullandıkları her şeyin kapalı bir paketten çıktığından emin olun – açmalarını izleyin – çünkü temizlik bu işin olmazsa olmazıdır.

 • Süreci Bilin: Dövme yaptırmak gibi kalıcı bir şeye körü körüne dalmak ideal değildir. Araştırmanızı yapın ve tüm sürecin farkında olun. Bir şeyin yanlış olduğunu hissederseniz, sanatçınıza bildirin. Süreçteki belirli bir adımla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sanatçıya sorun.

Bir cevap yazın