Evde Hazırlanabilen Cilt Temizleyici Maskeler

Cilt Temizleyici Maskeler

Cilt temizleyici maskeler, yaşa, genetiğe ve cilt tipine göre farklılık gösterebilir. Temizliği ihmal edilmiş bir cilt özellikle bu şehir hayatının tozlu ve stresli ortamında, kısa sürede problemli bir cilt haline gelecektir. Bu nedenle kendi cilt tipinize uygun cilt temizleyici maskeleri kullanmanız tavsiye edilmektedir. Bu maskelerin türlerine kısaca göz atalım.

Cilt temizleyici maskeler, kozmetik yani kimyasal ürünlerden oluşturulan maskeler ve ev yapımı maskeler olarak ikiye ayrılır. Ev yapımı cilt temizleme maskeleri çok daha ekonomik olarak elde edilebilen maskelerdir. Sizler için evinizde kolaylıkla oluşturup uygulayabileceğiniz cilt maskelerinden örnekler sunmak istiyoruz, ama önce gelin yüzümüzü yıkarken dermatologların uyarılarına göz verelim:

Yüzünüzün sağlıklı görünmesine yardımcı olmak için dermatologların önerdiği bu ipuçlarını izleyin:

Alkol içermeyen nazik, aşındırıcı olmayan bir temizleyici kullanın.
Yüzünüzü ılık suyla ıslatın ve temizleyici uygulamak için parmak uçlarınızı kullanın. El bezi, örgü sünger veya parmak uçlarınız dışında bir şey kullanmak cildinizi tahriş edebilir.
Cildinizi aşırı ovalamaya karşı koyun çünkü ovalama cildi tahriş eder.
Ilık suyla durulayın ve yumuşak bir havluyla kurulayın.
Cildiniz kuru veya kaşıntılıysa nemlendirici uygulayın. Gözlerinize herhangi bir krem ​​uygularken nazik olun, çünkü buradaki cilt daha hassastır.
Yıkamayı günde iki kez ve terledikten sonra olacak şekilde sınırlayın. Yüzünüzü sabah bir kez ve gece bir kez ve yoğun terlemeden sonra yıkayın. Terleme, özellikle şapka veya kask giyerken cildi tahriş eder. Terledikten sonra cildinizi mümkün olan en kısa sürede yıkayın.

Evde Yapılan Cilt Temizleyici Maskeler

1. Yüz Temizleyici Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağını cilt temizleyici olarak önermemizin sebebi cildinizde bulunan koruyucu yağların ciltte kalmasını sağlayarak doğal bir temizleme yapması. Bu yağlardan kaynaklanan aşırı parlamaların da önüne geçen Hindistan cevizi yağı, eğer doğal bakımdan hoşlanıyorsanız her zaman elinizin altında bulundurmanız gereken bir yağ.

İyi bir temizleyici olmasının yanı sıra doğal bir nemlendirici olması da bir adım daha öne geçmesini sağlıyor (1). Fakat sivilceye yatkın bir cilde sahipseniz Hindistan cevizi yağını kullanmanızı pek önermiyoruz.

Kullanılışı: Avuç içlerinize bir parça Hindistan cevizi yağı alın ve yüzünüze bu yağla parmak uçlarınız ve avuç içiniz ile masaj yapın. 30 sn – 1 dakika arası masaj yaptıktan sonra sıcak bir havluyu yüzünüzde 30 sn bekleterek gözeneklerin iyice açılmasını sağlayabilirsiniz. Ardından ılık su ile durulayıp yüzünüzdeki yağdan kurtulabilirsiniz.

2. Kuru Ciltler İçin Cilt Temizleyici Yağlar

Avokado Yağı

Eğer cildinizin kuru olmasından şikayetçiyseniz avokado yağı gibi yağ asitleri açısından zengin doğal yağlar kullanarak hem cildinizi temizleyip canlandırabilir hem de kurumasının önüne geçebilirsiniz (2). Avokado yağı yerine, badem yağı veya buğday tohumu yağı da kullanabilirsiniz.

Kullanılışı: Parmak uçlarınızla yağı masaj yaparak cildinize yedirin ve her yerine sürdüğünüzden emin olun. Daha sonra ısıttığınız bir el havlusunu üzerinde 30 sn- 1 dakika kadar bekletin. Sonrasında ılık su ile durulayın.

3. Elma Şırası Sirkesi İle Yüz Temizleme

Elma şırası sirkesi

Elma şırası sirkesinin en iyi özelliği cildinizin pH seviyesini dengelemesi. Bu sayede cildiniz ne aşırı kuru olur ne de aşırı yağlı. Çatlakların ve tıkalı gözeneklerin de önüne geçmiş olursunuz.

Kullanılışı: 1 ölçek elma şırası sirkesini 2 ölçek su ile karıştırıp seyreltin. İyice çalkaladıktan sonra bir pamuk topu yardımı ile yüzünüze sürerek cildinizi temizleyin. Durulamadan kurumasını bekleyin ve kuruduktan sonra hemen nemlendirici uygulayın.

Bir cevap yazın