Kilo Vermede Yardımcı Anahtar Nokta Uyku

Kilo Vermede Yardımcı Anahtar Nokta Uyku

Düzenli ve sağlıklı olarak uygulanan diyet ve egzersiz kilo vermeniz için anahtar noktalardan biridir. Ayrıca bunlarla birlikte yeterince uyku almanız da genelde gözden kaçan bir durumdur. Yapılan araştırmalar gösterdi ki kilo kontrolünde uykunun önemli bir rolü var. Uyku kilo vermeyi neden etkiliyor gelin bir bakalım.

1- Büyüme Hormonu

Uyku sırasında vücudunuzda yer alan hipofiz bezi uyanık olduğunuzdan daha fazla oranda büyüme hormonu salgılar. Büyüme hormonlarının neden olduğu hücre yenilenmesi hücre büyümesini uyarır. Bu hormonlar ayrıca vücuttaki kas üretimine yardımcı olur. Büyüme hormonlarının artması da metabolizmanın da hızlanmasına neden olur. Hızlanmış metabolizma da hızlı enerji yakılması ve daha çabuk kilo vermek demektir.

2- Uyku ve İyileşme

Düzenli olarak yapılan egzersizler hem kilo vermenize yardımcı olacak hem de daha sağlıklı olmanızı sağlayacak. Egzersiz yaptığınızda vücudunuz doğal olarak yorulacak ve kaslarınızda küçük hasarlar meydana gelecek. Egzersiz yaparken performansınızı arttırmak istiyorsanız eğer vücudunuzun kendisini iyileştirmesine zaman tanımalısınız. Buda uyku sırasında olur. Eğer yeteri kadar uyumazsanız vücudunuz dinlenmeden yorgun kalacak ve performansınız düşecektir. Yeterince uyuduğunuz takdirse ise vücudunuz iyileşecek ve büyümesiyle sonuçlanacaktır.

Uyku ve İyileşme

3- Girelin ve Leptin

Uyku sadece büyüme hormonunu değil bir çok hormon düzeyini etkilemeye yardımcı olur. İştahı tetikleyen ve bastıran hormonlar olan girelin ve leptin bunlar iştahla alakalı hormonlar. Leptin vücuttaki yağ hücreleri tarafından üretilir ve açlığı bastırmak görevidir. Girelin de mide tarafından salgılanarak iştahı tetikler. Uyku eksikliği kandaki leptin düzeyini düşürür ve girelin düzeyinin artmasına neden olur. Bunun sonucunda da iştahınız açılır. Yeterince uyuduğunuzda ise açlık azalacak ve kilo vermenize yardımcı olacaktır.

4- Kortizol

Günde 8 saat uyuduğunuz takdirde kanınızdaki kortizol seviyesini düşürürsünüz. Kortizol seviyesinin yüksek olması durumunda ise metabolizma hızının düşmesi ile sonuçlanacaktır. Kortizol ayrıca proteinlerin glikoza dönüşmesi işleminin uyarıcısıdır. Vücudunuzda glikoz seviyesinin artması ise bunların size yağ olarak depolanmasına yol açacak ve kilo almanıza neden olacaktır. Üstelik kortizol vücudunuzun kas üretmesini yavaşlatacaktır.

Eğer zayıflayıp kilo vermek istiyorsanız kanınızdaki kortizol seviyesinin düşük olduğuna dikkat etmelisiniz. Sadece yeterince uyuyarak bunu yapmanıza yardımcı olacaktır.

Kilo verme konusunda uyku çok önemli bir faktördür. Uyku iştahınızı azaltır ve metabolizmayı hızlandırır. Vücudunuzun iyileşmesi ve dinlenmesine yardımcı olur. Aktif bir yaşam tarzı ve dengeli sağlıklı beslenme ile birlikte günde düzenli 8 saat uyumaya dikkat ederseniz sağlıklı yaşamın kapılarını açarsınız.

Bir cevap yazın