Kolajen Üretimini Artırmak için Doğal Yöntemler

Cildimizin sıkı bir görünüşe sahip olması açısından kolajen üretiminin hayati bir önemi vardır. Vücudumuzdaki kolajen üretimi ne kadar fazla ise, cildiniz o kadar genç, sıkı ve kırışıksız görünecektir. Çünkü kolajeni genel olarak tanımlamak gerekirse vücut dokularını bir arada tutan proteindir diyebiliriz. Kolajen üretimini artırmayı yiyeceğiniz besinlerle sağlayabileceğiniz gibi yüzünüze yapacağınız maskeler ve uygulayacağınız serumlarla da artırabilirsiniz.

Kolajen Üretimini Artıran Gıdalar

1. Yaban Mersini : Bu egzotik meyve içerisinde bulunan bileşenler sayesinde kolajen fiberlerinin daha sıkı bağlanmasını sağlarken bir yandan da daha fazla kolajen üretilmesine katkıda bulunur.

2. Beyaz Çay : İngiltere’nin Kingston Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmada beyaz çayın cilt dokularının yapılarını ve kolajenleri koruduğu ortaya çıkarılmıştır. Çalışmayı bu sayfada bulabilirsiniz.

3. Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler : Ispanak, karalahana ve pazı gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler vitamin A ve C açısından oldukça zengindirler ve vücudun daha fazla kolajen üretmesine yardımcı olurlar. Ayrıca bu sebzeler bilinen en iyi kanser önleyici besinlerdendir.

4. Havuç : Havuç A vitamini açısından oldukça zengindir ve hasar göre kolajeni yenilemek için müthiş etkilidir, bu yüzden bol bol havuç tüketmelisiniz.

5. Sarımsak : Yapılan çalışmalarda kükürt içeren gıdalar ve bu gıdaların en çok bilineni sarımsağın eklem yerlerindeki ve ciltteki kolajen üretimini artırdığı gözlemlenmiştir.

6. Yumurta : Yumurtalarda bol miktarda bulunan amino asitler kolajenin bileşenlerinden birisi olduğu için vücudumuzun kolajen üretmeye devam etmesi için yumurta yemeyi aksatmamamız gerekiyor.

7. Avokado : Avokado cilt ve saç için pek çok faydası bulunan bir meyve. Bu mucizevi meyve kolajen üretimini de artırıcı bir etkiye sahip

Ev Yapımı Kolajen Maskeleri

1. Yumurta ve Salatalık Maskesi

Malzemeler

Bir kaç dilim salatalık
1 Yumurta akı
5 damla lavanta yağı ( elinizde yoksa başka bir esanslı yağ da olabilir )

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Salatalıkları çok ufak dilimlere ayırın ve diğer malzemelerle karıştırın. Daha önceden temizlemiş olduğunuz yüzünüze bu karışımı sürün ve 15 dakika bekleyin. Sonrasında ılık su ile durulayın. Ardından kullandığınız bir nemlendirici varsa kullanabilirsiniz.
2. Avokado ve Kivi Maskesi

Malzemeler

Yarım avokado
Yarım kivi

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Avokado ve kiviyi blender ile çekin. İyice ufalıp iç içe girdiğini gördüğünüzde bu karışımı yüzünüze sürebilirsiniz. Bu maskenin yarım saat yüzünüzde kalmasına izin verin. Ilık su ile iyice durulayın ve ardından nemlendirici uygulayın.

Bir cevap yazın