Sivilceler için Diş Macunu İşe Yarar Mı?

Diş macunu ile sivilce tedavisi

Diş macunu, sivilce için popüler ev tedavilerinden birisi olarak bilinir. Anekdot kanıtları, diş macununun bir gece kalırsa sivilcenin ortadan kalktığını iddia eder. Ancak, bu iddiayı destekleyecek hiçbir bilimsel kanıt yoktur. Aslında, diş macunu sivilce tedavisinde kullanılırsa yarardan çok zarar verebilir. Şok edici değil mi?

Bu yazıda, diş macununun sivilceleri tedavi etmek için neden doğru seçenek olmayabileceği konusunda yaptığımız araştırmaları ve incelediğimiz bilimsel kaynakları sizinle paylaşıyoruz. Ayrıca, sorunla başa çıkmanıza yardımcı olabilecek alternatifleri de paylaşacağız.

Sivilceler İçin Diş Macunu Kullanmak Güvenli Midir? İşe Yarar Mı?

Diş macunu cildiniz için güvenli değildir. Cilt için değil, dişler için formüle edilmiştir. Diş macunu aşağıdaki nedenlerden dolayı cildinize zarar verebilir:

Triklosan İçerir

Triklosan, diş macununda yaygın olarak kullanılan antimikrobiyal bir maddedir. Bununla birlikte, ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), 2017 yılında tiroid hormon seviyelerini etkileyebileceğinden bu kimyasal maddeyi yasakladı (1). Triklosan ayrıca cilt kanseri gelişimini tetikleyebilir (hayvanlar üzerinde test edildiğinde böyle bir sonuca ulaşılmış) (2).

Triklosan içermese bile, diş macunu cildiniz için güvenli bir seçenek değildir. Diş macununda cildinize zarar verebilecek başka bileşenler de vardır:

Sodyum Lauril Sülfat (SLS)
Sorbitol
Sodyum bikarbonat (Karbonat)
Mentol
Hidrojen peroksit
Alkol
Uçucu yağlar

Farklı kimyasal bileşime sahip dört farklı diş macunu markasını değerlendiren bir çalışmada, bu dört diş macunundan üçünün 19 insan katılımcının 16’sının cildini tahriş ettiği bulunmuştur. Diş macunu markaları hafif ila şiddetli cilt reaksiyonlarına neden olmuştur (3).

Yukarıda belirtilen bileşenlerin hiçbiri cildiniz için uygun değildir. Cilt tahrişine neden olabilirler. Ayrıca, diş macunu bazik bir pH seviyesine sahipken, cildimizin pH’ı asidiktir. Bu nedenle, cilde diş macunu uygulamak doğal pH’ını bozabilir, döküntüler ve tahrişe neden olabilir.

Diş macunu sivilce için iyi bir tedavi seçeneği değildir. Cildinizi kurutabilir ve bunun yerine durumu kötüleştirebilir. İlla doğal bir çözüm arıyorsanız diş macunu kadar riskli olmayan çözüm önerileri de bulunuyor:

Alternatif Sivilce Tedavi Seçenekleri

1. Reçetesiz İlaçlar

Sık sık akne problemleri yaşıyorsanız, reçetesiz ürünleri (yüz yıkama, jeller ve kremler) deneyebilirsiniz. Aşağıdaki bileşenleri içeren OTC yüz yıkama ve kremlerini tercih etmeye çalışın:

Benzoil peroksit (4)
Salisilik asit (5)
Kükürt (6)
Tretinoin (veya Retinoidler) (7)

Reçetesiz satılan ilaçlar hafif ila orta derecede sivilce vakaları için etkili bir şekilde çalışırken, ciddi vakalarda daha yüksek dozda bileşen içeren ilaçlara ihtiyaç vardır. Bu gibi durumlarda, bir dermatoloğa danışın.

2. Evde Doğal Tedavi Yöntemleri

Evde doğal tedavi seçeneklerini tercih ediyorsanız, aşağıdaki malzemeleri deneyebilirsiniz:

Çay ağacı yağı

Bir çalışma,% 5 çay ağacı yağı uygulanmasının hafif ila orta derecede sivilcelerin iyileşmesine yardımcı olduğunu bulmuştur (8). Bununla birlikte, çay ağacı yağı (veya diğer uçucu yağlar) kullanırken dikkatli olun. Her zaman bir taşıyıcı yağla (tercihen jojoba, zeytinyağı veya tatlı badem yağları) seyreltin. 2-3 damla esansiyel yağı bir yemek kaşığı taşıyıcı yağ ile karıştırın.

Aloe Vera

Aloe vera özlerinin cildinizde anti-akne etkileri vardır. Ayrıca cildinizi nemlendirmeye yardımcı olur ve kolajen üretimini uyarır (9). Jeli yapraktan çıkarabilir ve doğrudan sivilceye uygulayabilirsiniz.

Probiyotikler

Probiyotik (kefir veya yoğurt) yemek ve uygulamak cilt bariyeri fonksiyonunuzu onarmanıza (ve korumanıza) yardımcı olabilir.Sivilceleri de önleyebilirler. Ön çalışmalar, probiyotik alımının, antibakteriyel proteinler üreterek P. acnes bakterilerinin büyümesini engelleyebileceğini bulmuştur (10).

Doğal ilaçlar daha güvenli seçenekler olmasına rağmen, önceden cildinizin ufak bir bölgesinde alerjiniz olup olmadığını test etmeniz önemlidir.

Diş macunundaki kimyasallar ağız boşluğundaki mikroplarla savaşabilir, ancak cilt sorunlarının tedavisinde etkili olmayabilir. Diş macunu aşırı cilt kuruluğuna, kaşıntıya neden olabilir ve mevcut sivilceleri şiddetlendirebilir veya yenilerine yol açabilir. Bahsettiğimiz alternatif çözümleri deneyin. Bir dermatoloğa danışın.

Bir cevap yazın