Tırnak Kırılmasını Önlemek için İpuçları

Tırnaklarla ilgili gözümüzle görebildiğimiz şeylerin dışında bilmemiz gereken daha çok şey vardır. Gerçekte, olay tırnakların yüzeyinde görünenden ibaret değildir. Bu yüzey aslen tırnaklarınızın en derinindeki tırnak matriksinizden (kütiküllerin altındaki sağlıklı tırnak uzamasını sağlayan canlı yapı) temelini alarak büyür. Evet, tırnaklarımızda aslında oldukça karışık bir sistem var- ve evet, tırnaklarınız artık çok-da-seksi-değil statüsüne gelmişse bu konudan sorumlu olan birçok şey var. Şimdi sizle bunlardan 8 tanesini incelemek istiyoruz.

1.Demir eksikliğiniz var.

Kokav ya da depresif tırnaklar (sanki bir kaşığın içi şeklinde olan tırnaklar) kansızlık ya da demir eksikliği kaynaklı olabilirler. Demir taze oksijen yüklükırmızı kan hücrelerini tırnak matriksinize taşıyan hemoglobin adlı bir molekülün oluşumunda görevlidir. O olmadan tırnaklar sağlıklı büyüyemez.
Çözüm: Eğer tırnaklarınızda içe göçükler görüyorsanız, bir kan testi yaptırmak için doktora gidin.

2.Durmamacasına bilgisayarda ya da telefonda yazı yazıyorsunuz.

E-mail atarken ya da mesaj yazarken çıkan o tıkır-tıkır seslerini biliyorsunuz? Bunu yaparken yalnızca çevrenizdeki insanların sabrını zorlamıyorsunuz, tırnaklarınıza da zarar veriyorsunuz. “Eğer tırnaklarınız sürekli olarak bilgisayar klavyesiyle ya da akıllı telefonunuzun ekranıyla temas halindeyse, bu tırnaklarınızın ayrılmasına, kırılmasına ve güzel görünümlerini kaybetmesine yol açar.
Çözüm: Tırnaklarınızın üst kısmında çok az oranda beyaz kısım bırakarak törpü yapın ya da o şekilde kesin. (Ancak yine de tırnak etlerinizin ortaya çıkmamasına dikkat edin.) Böylece tırnaklarınızla değil parmaklarınızla yazı yazmayı başarabilirsiniz )

3.Yalnızca sabahları losyon sürüyorsunuz.

Şimdi biraz gerçekçi olalım hanımlar. Hepimiz ellerimizi yıkadıktan sonra losyon kullanmak zorundayız. Su cildi kurutur, ve eğer kütiküllerin altındaki deri kurursa, onun altındaki matriks de kurur. Bu da tırnaklarınızın ayrılmalara, kırılmalar ve çatlamalara karşı savunmasız kalmasına sebep olur.
Çözüm: Hızlı emilen bir losyon alıp gün içinde uygulama yapmalısınız. Özellikle de tırnak matriksi dışındaki bölgeye özel dikkat göstererek, tırnak kütiküllerinden başlayıp parmağınızın ikinci boğumuna gelene kadar güzelce uygulama yapmalısınız.

4.Ojeyi tırnaklarınızda çok uzun sure bırakıyorsunuz.

Bütün ojeler tırnak tabanındaki nemi emen kurutucu maddeleri içerir ve böylece tırnakları zayıflatır. Bu kurutucu etki oje kurur kurumaz ortadan kalkmamakta ne yazık ki. Bütün tehlikeli kurutucu kimyasalları (solvent tolyen, dibutil oftalat vs.) içeriğinde es geçen ojeler bile yine de içinde potansiyel olarak kurutucu ve irrite edici maddeler barındırabildiğinden tırnaklarınızı hala kurutabilir.
Çözüm: Sürdüğünüz ojeyi en geç beşinci gün çıkarmalısınız.

5. Tırnak koruyucusu sürmeyi abartıyorsunuz.

Sürekli tırnak koruyucu sürerek en doğru şeyi yaptığınızı düşünüyorsunuz ama hiç bu kadar yanılmış olamazdınız. Adıyla zıt bir şekilde, tırnak koruyucu kullanmak tırnak bakımında yapmanız göreken en hayati şey değildir – eğer bu maddeyi tırnaklarınıza direk olarak sürerseniz, içindeki etil asetat ya da butyl asetat gibi kimyasallar tırnak tabakanızı eritecek, tırnaklarınızı zayıflatıp daha kırılmaya meyilli hale getirecektir.
Çözüm: Güzellik salonlarındaki uygulamalarla çelişecek, ancak b,ze güvenin. Oje sürmeden once tırnaklarınıza bir miktar losyon sürün. “Losyon tırnaktaki mikroskobik boşlukları doldurur ve nemlendirir, böylece ondan sonar sürdüğünüz şeylerden dolayı zarar görmez hale gelir.” (Marmur) Losyonu sürün, biraz kurumasını bekleyin, fazlasını alın ve normal şekilde ojenizi sürün.

6. Kütiküllerinizi bir türlü rahat bırakmıyorsunuz.

Lütfen artık o kütikülleri rahat bırakın… Tırnak etrafındaki o deriler tırnağınızın kendisi ve cildiniz arasındaki koruyucu kalkanlık görevini üstlenir. Tırnakları sudan, bakteriden ve dokunduğunuz her ne varsa ondan korur. Kütikülleri kesmek bu kalkanı ortadan kaldırmak demektir ve tırnak diplerinin su almasına sebep olarak enfeksiyonlara da ortam hazırlar.
Çözüm: Kütikülleri duş aldıktan sonar bir bez yardımıyla yavaşça geri itebilirsiniz – kütikül kesmek yasak!

7. Yeterince destekleyici vitamin kullanmıyorsunuz.

Güzellik için vitamin kullanmanın saçma olduğunu düşünebilirsiniz ancak bir B vitamin türü olan biotinin tırnak ve saç güçlendirici bir şey olduğu artık kanıtlanmıştır. Kozmetik Dermatoloji Dergisinde yayınlanan resmi bir çalışma günde 2.5 mg biotin alımının tırnakları güçlendirdiğiniz ve 6-9 ay içinde tırnak kırılmalarını ortadan kaldırdığını göstermiştir.Her ne kadar protein yetmezliği nadir olsa da eğer tırnaklarınız üst kısımlardan dökülüyorsa ve dış kısımlarda uzun çizgiler belirdiyse biotin size yardımcı olabilir.
Çözüm: Stern, günde 2.5 mg biotin kullanımını öneriyor. Sadece sabırlı olun ve birkaç ay bu uygulamayı düzenli olarak devam ettirin. Ve biotin alımına başlamadan once doktorunuzla konuşmayı unutmayın.

8. Oje çıkarıcınızı alırken yeterince seçici davranmıyorsunuz.

Eğer benzin ve saf alkol evlenseler ve çocukları olsa, bu çocuğun aseton gibi kokacağını biliyoruz.Yani, asetonların tırnaklarınız için sağlık tonikleri olmadığı çok net. Aseton size kırılmış ve çatlamış tırnaklar bırakan geleneksel biro je slime aracıdır. Aseton içermeyen oje çıkarıcılar bile içindeki çözücüler sebebiyle oldukça kurutucu olabilir.
Çözüm: Soyadan yapılmış, aseton içermeyen, besleyici yağlarla dolu oje çıkarıcılardan alın.

Bir cevap yazın