Yağlı Ciltler İçin Günlük Cilt Bakımı Rutini

Cildiniz kendi kendisi ile ilgilense harika olmaz mıydı? Kırışıklıklar veya diğer cilt sorunları hakkında endişelenmenize gerek kalmazdı. Her zaman kusursuz görünüşe sahip olurdunuz. Ne yazık ki, dünyada bu lükse sahip kimse yok. Her cilt tipinin kendine özgü gereksinimleri vardır ve cilt tipinize göre günlük bir cilt bakımı rutini oluşturmanız gerekir.

Eğer yağlı bir cilde sahipseniz cildinize nasıl bakım yapacağınız konusunda size yol gösterecek birçok talimat ve öneri var. Ancak, göründüğü kadar karmaşık olmak zorunda değil. Yapmanız gereken tek şey birkaç şeyi aklınızda tutmak ve bir rutin oluşturmak. Yağlı ciltler için günlük cilt bakımı rutinini öğrenmek için okumaya devam edin.

Cilt tipini belirleme: T bölgeniz parlak ve yağlı ise, yağlı cildiniz olabilir. Yağlı cilt, fazla yağ üreten daha büyük yağ bezlerine sahip olma eğilimindedir. Ayrıca bu cilt tipi sivilcelere de yatkındır.

Yağlı Ciltler İçin Günlük Cilt Bakımı Rutini

Yağlı cildin aşırı sebum üreten aşırı aktif bezleri vardır. Cilt bakım rutininin amacı, nemlendirme seviyelerini korurken yağı en aza indirmek olmalıdır.

Sabah için;

1. Temizleme

Yağlı cildiniz varsa, temizleyici bir yüz yıkamayı tercih etmek önemlidir. Yağsız temizleme jelleri veya köpükler de seçilebilir. Sülfat içermeyen ürünleri tercih edin, çünkü bunlar cildinizi kurutma riskini azaltırken yağlılığı kontrol eder.

2. Fırçalama

Cilt gözeneklerini ara sıra temizlemek için çok yumuşak bir fırça kullanabilirsiniz. Yağlı cilt beyaz noktalara, siyah noktalara ve tıkanmış cilt gözeneklerine eğilimlidir ve fırçalama cildinizin düzgün bir şekilde temizlenmesini sağlar. Ancak sert bir yıkayıcı kullanmaktan kaçının. Nazik ovucuları haftada üç kez kullanabilirsiniz.

3. Toner

Sodyum PCA, cadı fındığı veya sardunya gibi maddeler içeren alkolsüz tonerler, yağlı ciltlerle uğraşmanın etkili yollarındandır. Bu cilt sıkılaştırıcı bileşenler cildinizi temizlemeye ve cildinize zarar vermeden veya nemliliğini azaltmadan cilt gözeneklerini arındırmaya yardımcı olur.

4. Nemlendirici

Popüler inanışın aksine, yağlı cilt tipleri için bile nemlendirme çok önemlidir. Nemsiz kalmış bir cilt, yağ bezlerinizin aşırı hızlı çalışmasına neden olabilir, bunun sonucunda cildinizi eskisinden daha kötü bir durumda bırakır.

Yağsız nemlendiriciler arayın. Su bazlı, komedojenik olmayan losyonlar genellikle yağlı ciltler için iyi seçeneklerdir. Bu ürünleri kullanınca cildinizi hafif hisseder, nemlendirir ve mat bir görünüm bırakır. Aşırı yağlı bir cildiniz varsa, iyi bir nemlendirici jele yatırım yapmayı seçebilirsiniz.

5. Güneşten Korunma

Yağlı bir cildiniz varsa güneş kremi üzerinde düşünmek çekici görünmeyebilir. Ancak, bunun nedeni büyük olasılıkla doğru ürünleri kullanmamanızdır. Çinko oksitli güneş kremleri cilt bakım rutininizde fark yaratabilir. Bu ürünler cildinizi mat bir görünümle terk ederken, hasarları da önler.

Bir cevap yazın