Avokadonun Faydaları Nelerdir?

Avokadonun Faydaları Nelerdir?

Ülkemizde mutfaklarda ve sofralarda ki yerini yavaş yavaş almaya başlayan avokado her şeyle uyum sağlayabilen ve baskın olmayan bir tadı ile pek çok kişinin yemeye başladıktan sonra tüketmeye devam ettiği avokado artık pek çok kişinin gözdesi olmuş durumda. Ayrıca avokado lezzetinin yanında da faydalarını da saymakla bitmeyen meyveler arasında yerini alıyor. Alışık olduğumuz meyve yapısından farklı olarak avokado tatlı olmayan bir tada sahip. Avokado defnegiller familyasına ait bir ağacın meyvesi olarak ne tatlı ne de tuzlu bir tada sahip.

Avokadonun ana vatanı olarak Orta Meksika geçiyor ve Timsah Armudu olarak da geçiyor. Ayrıca avokadonun bir diğer isimlerinden biri de Amerikan Armudu, hatta geçtiğimiz yıllarda KPSS’de sınav sorusu olarak sorulmuştu. 500’den fazla türü olan avokado ülkemizde Akdeniz bölgesinde başarıyla yetiştiriliyor.

Ana vatanı Orta Meksika olan bu sıra dışı meyve olan Avokadonun faydaları neler? Avokado nasıl tüketilir? Ve Avokado evde nasıl çekirdeğinden yetiştirilir merak ediyorsanız eğer tam da aradığınız başlıktasınız.

Avokadonun Faydaları Nelerdir? Avokado Nelere İyi Gelir?

Avokado zengin kremalı yadı ve yağımsı kıvamı ile içinde yüksek yağ oranı bulundurması nedeniyle doğanın tereyağı olarak bilinen bir meyvedir ve doğa da bulunan bir çok meyve gibi pek çok faydası bulunmaktadır;

  • Avokadonun içinde bulundurduğu potasyum oranı muzun içinde bulundurduğu potasyum oranından bile %35 fazladır.
  • Ayrıca avokado kan şekerinizi dengelemeye yardımcı olur.
  • İçerisinde yer alan vitaminler bakımından zengindir. A, B, C, K ve E vitaminlerini içerir.
  • Avokadonun antioksidan özelliği sayesinde cildinizi korumaya destek verir.
  • Kalp ve damar hastalıklarından korunmanıza yardımcı olur.
  • İçerisinde yer alan lifli yapı sayesinde tok tutar ve erken acıkmanızı önler.
  • Kolesterolünüzün dengelenmesine destek olur.
  • İçerisinde bolca folik asit bulunmaktadır.
  • Kemiklerinizin daha güçlü olmasına yardımcı olur.

Avokado Nasıl Yenir? Avokado Nasıl Tüketilir?

Bereket meyvesi olarak bilinen avokado, kremsi ve tereyağımsı yapısıyla afiyetle yiyebileceğiniz bir meyve. Bir çok çeşitte tüketebilirsiniz. İsterseniz salatalarınızda, isterseniz özel ezme yaparak içerisine bir kaç baharat ve malzeme de ekleyerek lezzetine ekstra lezzet katarak daha güzel bir hale de getirebilirsiniz. Avokadoyu tüketmeden önce kabuğunun kolayca soyulabilmesine dikkat edin. Bunun içinde avokadonun yeteri kadar olgunlaşması gerekiyor. Eğer marketten yada pazardan aldığınız avokado henüz yeteri kadar olgunlaşmadıysa yanına elma yada muz koyarak daha kısa sürede olgunlaşmasını sağlayabilirsiniz.

Ağaçtan toplandıktan sonra da olgunlaşma süreci devam eden avokadonun yeteri kadar olgunlaştıktan sonra avokadoyu ortadan dikine keserek ortasındaki dev çekirdeğini çıkartın. Eğer istiyorsanız bu ortasından çıkan çekirdeği belli yollar izleyerek evde büyüterek kendi avokado ağacınızı yetiştirebilirsiniz. Bunun için internette doğru aramayı yaparsanız nasıl yapacağınıza ulaşabilirsiniz.

Ortadan ikiye böldüğünüz avokadoları bir kaşık yardımı ile kabuğunun kenarlarından geçerek rahatça çıkartabilirsiniz ve ister dilimleyerek isterseniz de püre ezme olarak afiyetle yiyebilirsiniz. Avokado tariflerine de internet üzerinden ulaşabilirsiniz ve bir çok avokadolu tarif deneyerek seveceğiniz tarifi bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın