Evde Mısır Haşlarken Neden İçine Süt İlave Etmeliyiz?

Evde Mısır Haşlarken Neden İçine Süt İlave Etmeliyiz?

Şuan tam mevsimi olan Mısır pazarlarda ve marketlerde uygun fiyatla satılmaya başlandı. Bir çok kişinin çok sevdiği mısır hem haşlama hem de közleme olarak yenilebiliyor. Bir çok kişi severek yediği mısırı evde pişirirken dışarda satılan süt mısır tadını alamıyoruz. Dışarda satılanlar gibi olamıyor. Ne kadar kaynatılırsa kaynatılsın dışarıda satılanlar kadar yumuşak ve lezzetli olmuyor.

Mısır haşlarken işin sırrı aslında sütte saklı. Gelin şimdi mısır haşlarken neden sütten yardım almamız gerektiğini detaylı bir şekilde inceleyelim.

Pazardan Mısır Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Pazarda yada markette dolaşırken gözünüze mısırlar takıldı ve canınız mısır yapmak istediyse ve mısırı nasıl seçeceğinizi bilmiyorsanız gelin hep birlikte öğrenelim. Pazarda yada markette aldığınız mısırların yapraklarının tamamen kapalı olmadığına özen gösterin. Yaprakları eğer kapalıysa yapraklarını az aralayarak tanelerine saplarına bakın. Eğer mısırın taneleri çok sarı veya sertse o mısır saatlerce de pişse yumuşamaz ve lezzetlenmeyecektir.

Pazardan Mısır Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Eğer mısırın içindeki taneler çok açık sarı ve yine sertse bu sefer de henüz olmamış mısırdır. Mısır alırken dikkat etmeniz gereken orta sarılıkta olması ve iki parmağınızın arasına aldığınızda patlayıp içinde hafif bir süt geliyorsa yiyeceğiniz güzel şahane bir mısır demektir.

Şimdi gelelim o mısırlarını nasıl pişireceğinize;

Mısırı Haşlarken Neden Süt İlave Etmelisiniz?

Mısır yapısı itibariyle çok sert yapıda ama bir o kadar da lezzetli bir bitkidir. Mısırın içindeki lezzeti en güzel ve sağlıklı bir şekilde ortaya çıkarmanın yolu da onu haşlamaktan geçiyor. Mısırı yumuşak bir şekilde lezzetli bir şekilde haşlamak istiyorsanız eğer süte de ihtiyacınız olacak. Süt sayesinde mısırlarınız daha bir lezzetli olup tadları güzelleşecek. Böylelikle daha yumuşak ve hızlı bir şekilde pişecek. Özellikler sert mısırlarını istediğiniz kıvamda pişirmek ve daha da lezzetli olmasını istiyorsanız sütten yardım alabilirsiniz. Peki bu mısırları sütle nasıl haşlayacağız derseniz sizi yazının devamında aydınlatalım.

Eğer aldığınız mısırların kabukları soyulmamışsa ilk öncelikle mısırı kabuklarından ayırın ve yapraklarını temizleyin. Yaprakları çöpe atmayın haşlayacağınız mısırların içine biraz ilave etmek için ayırın. Püsküllerini de temizlemeyi unutmayın. Mısırlarınızı güzel bir şekilde yıkayın. Yıkadığınız mısırlarınızı evinizde düdüklü tencere varsa eğer düdüklü tencerenin için alın. Düdüklü tencereniz eğer yoksa normal tencere de kullanabilirsiniz. Ama düdüklü tencere de daha çabuk pişecektir. Mısırları tencereye ilave ettikten sonra ardından ayırdığınız mısır yapraklarını ekleyin ve ardından tencerenin yarısına gelecek kadar tencereye su ilave edin.

Ardından içine 1 yemek kaşığı toz şeker ve 2 küp şeker büyüklüğünde tereyağı ekleyin ve işin asıl kısmı olan 1 su bardağı sütü de ilave ederek tencerenin kapağını kapatın. Düdüklü tencerede mısırlarınızı pişiriyorsanız eğer önce yüksek ateşte 25 dakika kadar pişirin ardından da orta ateş de mısırınızın sertliğine göre 20 dakika kadar daha pişirin ve mısırlarınız artık yemeğe hazır bir şekilde.

Eğer mısırları düdüklü tencere değil de normal bir tencere pişiriyorsanız yüksek ateşe koyduktan sonra sütün taşmamasına özen göstererek pişirmeye dikkat edin. Pişince çıkarıp tuz ve tereyağı ilave ederek servis yapabilirsiniz. Yada ayıklayarak salatalarınız da ve yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Şimdiden deneyecekler için afiyet olsun.

Bir cevap yazın