Günde Ne Kadar Su Tüketmeliyiz?

Günde Ne Kadar Su Tüketmeliyiz?

Sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazlarından biri hiç şüphesiz su. Günlük yaşamamızda su olmadan pek sağlıklı bir hayat sürmemiz mümkün değil. Sağlıklı bir yaşam için günde ne kadar su tüketmeliyiz?

Bazılarımız günde bir bardak suyu bile zor içerken bazılarımız ise su içmeden duramıyoruz. Peki bu su miktarının orta yolu yok mu? Günde en az yada en çok ne kadar su tüketmeliyiz? Suyun azı zarar olduğu gibi fazlasının da zararları var mı? Bu yazımızda bunlara değineceğiz. Su insan yaşamında son derece önemli bir yer tutuyor. Yüzyıllardır atalarımızdan tutunda gelecek nesiller bile suyun her damlasına muhtaç bir şekilde. Atalarımız yerleşim yerleri ararken suyun kenarlarını kullanmış. Su herkes için bir ihtiyaç olarak geçmişte, günümüzde ve gelecekte karşımıza çıkıyor.

Su sadece kilo verenlerin tüketeceği bir içecek değil herkesin tüketmesi gerekli olarak karşımıza çıkmaktadır. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyenler ve sağlıklı bir yaşam isteyenlerin günde ideal su tüketim miktarına uymaları gerekmektedir. Peki erkekler ve kadınlar aynı oran da mı su tüketmeli? Erkekler ne kadar su tüketmeli? Kadınlar ne kadar su tüketmeli? Bu soruların cevaplarını merak edenleri aşağıya doğru alalım.

Erkekler ve Kadınlar Günde Ne Kadar Su Tüketmeli?

Erkekler ve kadınların su tüketim oranları birbirinden farklıdır. Kadınlar günde yaklaşık olarak 8 bardak yani 2 litreye yakın su tüketmeleri gerekirken, erkeklerin ise günde 12 bardan yani ortalama olarak 3 litre su tüketmeleri daha uygun olacaktır.

Kahve ve Çay Su Yerine Geçer mi?

Peki Kahve, Çay Su Yerine Geçer mi?

Günlük olarak içtiğimiz çay, kahve ve meyve suyu su yerine geçer mi? İçeceklerin hiçbiri gerçek su yerine geçmez. Bunlardan ayrı olarak su tüketmeniz gerekiyor. Bu ürünlerin tüketilmesi ise sizin susuzluğunuzu ortadan kaldıracak ve daha az su tüketmenize neden olacaktır.

Düzenli olarak günlük su tüketimini unutmamaya özen gösterin. Eğer yeteri kadar su tüketmiyorsanız ve su tüketmeyi unutuyorsanız günlük olarak size su tüketmenizi hatırlatacak uygulamaları telefonunuza indirebilirsiniz.

Bu uygulama sayesinde belirli aralıklarda sizin su içmeniz için telefonunuza uyarıcılar gönderecek ve bu bildirimlerle su içmenizi hatırlayacaksınız ve düzenli olarak günlük su miktarını tüketeceksiniz.

Bir cevap yazın