Sivilce İzleri Doğal Yollarla Nasıl Geçer?

Sivilce izleri doğal yollar

Cildiniz sizin dostunuzdur ve sızı dış etkenlerden savunur. Siz her ne kadar sivilceler için cildinize nefret duygusu besleseniz de, aslında bu cildinizin bir suçu değil savunma biçimidir. Sivilceler neden olur ve nasıl oluşur yazımızda sivilcelerin çıkışının biyolojik incelemesini, neden bazı insanlarda daha çok çıktığını, sivilce çıkmaması için dikkat edilmesi gerekenleri yazdık. Bu yazımızda ise sivilceler geçtikten sonra bıraktığı izleri nasıl doğal yollarla geçirebileceğimizi yazıyoruz.

Korunmak tedaviden daha önemlidir

Sivilce izlerinden şikayetçiyseniz ilk bilmeniz gereken iz olmalarını önlemek için kesin olarak bazı şeylere dikkat etmeniz gerekir. İz kalmadığında tedaviye de ihtiyaç olmayacağı için en baştan iz oluşmamasını sağlayabiliriz.

Sivilcenizle oynamayın

İz kalmaması için ellerinizi kesinlikle sivilcelerden uzakta tutun. Üstünü koparmayın veya sıkmayın. Sadece hangi tedaviyi uygulayacaksanız sivilceler ile temasınız o zaman olsun. Tedavi ve ilaç sürme işlemleri sırasında da yumuşak dokunuşlarla ellemeye özen gösterin. Sivilcelerinizi sıkarak ve onlarla oynayarak kolajen kaybını arttırırsınız ve daha derin ve daha büyük iz bırakacak sivilceler oluşur.

Sivilce izlerini güneşe maruz bırakmayın

Cildiniz sivilce izlerini zaman içerisinde iyileştirecek güce ve yeteneğe sahiptir. Zaman geçtikçe izlerin renginin daha da açıldığını gözlemlersiniz. Fakat sivilce izleri güneşe maruz kaldıkça bu iyileşme işleminin yavaşladığını hatta koyulaşarak gerilediğini göreceksiniz.

İyileşme işlemini doğal maskelerle hızlandırabilirsiniz

Dikkat edeceklerinizin yanı sıra, sivilce izlerinden daha hızlı kurtulmak için evde uygulayabileceğiniz doğal maskeler de bulunuyor. Aşağıdaki maskelerden kendinize uygun olanları seçerek izlerin iyileşmesine yardımcı olabilirsiniz.

Limon maskesi

1 yemek kaşığı limon suyu
1 yemek kaşığı bal
1 yemek kaşığı badem yağı
2 yemek kaşığı süt

Tüm malzemeleri karıştırın ve bu karışımı 10 gün boyunca düzenli bir şekilde yüzünüzdeki sivilce izlerine sürün. 20 dakika sonra bol su ile durulayabilirsiniz. 10 gün içerisinde farkı göreceksiniz. Karışımı uyguladıktan sonra temizleyene kadar kesinlikle güneşe çıkmayın.

Domates maskesi

2 domates
1 salatalık
2 avokado

Domateslerin kabuklarını çıkarıp ezerek lapa haline getirin. Salatalığı ve avokadoları rendeleyerek suyunu sıkın ve domatesin üzerine dökün. Güzelce karıştırın. Karışımı yüzünüze sürün ve 15 – 20 dakika bekleyin. Suyla yıkayarak temizleyebilirsiniz. Daha büyük sivilce izleri için bu maskeyi haftada bir kere uygulayabilirsiniz.

Bal maskesi

2 çay kaşığı bal
2 veya 3 aspirin
Bir kaç damla su

Aspirinlerin üzerine katılığı gidecek kadar bir kaç damla su damlatın. Yumuşamış aspirinleri balın içerisine katarak karıştırın. İz olan bölgelere uygulayarak 15 dakika bekleyin. Bol suyla yıkayıp durulayın. Haftada iki kere uygulayabileceğiniz bu maske sivilce izlerini azaltıcı etkiye sahiptir.

Zeytin yağı maskesi

Zeytin yağı
Ilık su
Temiz bir havlu

Avucunuzun içine bir miktar zeytin yağı alarak yüzünüze bununla yumuşakça masaj yapın. Sivilce izleri bulunan bölgelerin üstüne daha çok konsantre olun. Masaj işlemini zeytin yağı cildiniz tarafından emilene kadar sürdürün. Havluyu alarak ılık suda yüzeyini ıslatın. Havluyu yüzünüze sererek 4-5 dakika bekleyin. Havluyla zeytin yağının fazlalığını yumuşakça yüzünüzden alın. Sakın ovalamayın. 1-2 dakika sonra yüzünüzü bol su ile yıkayın. Bu maske 2 günde bir uygulandığında akne izlerini çıkarmaya başlar.

Bir cevap yazın