Yazın Şeftali Diyeti İle 3 Kilo Verebilirsiniz

Yazın Şeftali Diyeti İle 3 Kilo Verebilirsiniz

Her mevsimin sebze ve meyveleri yaz ve kış diyetlerinde farklılıklar gösterebiliyor. Diyet yaparken sebze ve meyveleri en taze ve lezzetli halleri ile kullanmak güzel bir fikir. Sadece bazı meyve ve sebze kullanılarak yapılan diyetler bildiğiniz gibi mevcut. Bugün de öyle diyetlerden birini sizin için derledik. Sadece şeftali ile 3 günde 3 kilo verebileceğiniz bir diyeti sizin için tanıtacağız.

Yaz aylarında mis kokusu ve sulu sulu haliyle pazar ve market tezgahlarında yerini alan şeftali ile yapılan bu diyeti bu kadar popüler hale getirmesinin en önemli nedenlerinden biri kısa sürede hızlı bir şekilde verdirdiği kilo ile öne çıkmayı başarıyor. Sizde daha önce duyduysanız ve şeftali diyetinin nasıl yapıldığını bilmiyorsanız ve merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.

Şeftali Diyeti Nedir? Şeftali Diyeti Nasıl Yapılır?

Şeftali diyeti adından da anlaşabileceği üzere diyet boyunca bol bol şeftali yiyerek yapılan bir diyet. Ayrıca hızlı kilo verdirdiği söyleniyor. Özellikle bu mevsimde şeftali bulmak oldukça kolay ve yaz aylarında da kilo vermek istiyorsanız denemekte fayda olabilir. Yapanların 3 günde 3 kilo verdirdiğini iddia edenler var.

Şeftali diyetinde yer alan kısıtlı beslenme programı nedeniyle bir çok diyetisyen ve doktor bu diyete karşı temkinli olunması konusunda uyarıyor. 3 günden fazla sürede yapmamanız gerekiyor. Eğer herhangi bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza sormadan da yapmamanız gerekiyor. Çünkü 3 gün boyunca vücudunuz bir çok besinden mahrum kalıyor. Onun için bu diyeti 3 günden fazla kesinlikle yapmayın. Kısa sürede verilen şok diyetlere dikkat edilmesi gerekiyor.

Sadece zararlarından bahsetmeyeceğiz tabi, şeftali diyetinin faydaları da mevcut 3 gün boyunca 3 kilo vererek sadece şeftali üzerine yoğunlaştığı için vücudunuzun ihtiyacı olan C, A , E ve K vitaminlerini sağlayacak size. Şeftali içerisinde yer alan bolca miktardaki lif bulunduğundan diyet esnasında sindirim sisteminiz ve boşaltım sistemlerinin sağlıklı çalışmasına katkısı olacaktır. Bunların yanı sıra şeftali içerisinde bolca miktarda su barındırdığı için düşük kalorisi de olduğu için uzun süre tok tuttuğu için de diğer diyet listelerinde de şeftali ara öğün olarak kendine yer buluyor kolaylıkla.

Şeftali Diyeti Listesinde Neler Var?

Şeftali diyeti hakkında ön bilgi edindiğimize göre bu diyetin nasıl uygulandığı ve şeftali diyeti listesinde neler olduğuna geçelim. İşte karşınız da şeftali diyeti listesi;

Sabah Kahvaltısında Tüketmeniz Gerekenler;

 • 1 Kase Yağsız Yoğurt
 • 1 Adet Orta Boy Şeftali
 • 1 Fincan Şekersiz Kahve

Öğle Yemeğinde Tüketmeniz Gerekenler;

 • 1 porsiyon ızgara tavuk göğsü ( Haşlama olarak da tüketebilirsiniz )
 • 1 Kase Yağsız Yoğurt
 • 1 Adet Orta Boy Şeftali

Akşam Yemeğinde Tüketmeniz Gerekenler;

 • 2 Adet Haşlanmış Yumurta
 • 1 Adet Orta Boy Şeftali
 • 1 Kase Yağsız Yoğurt

Şeftali diyetini uygularken ara öğünlerde ise bir avucu geçmeyecek şekilde fındık, ceviz, çiğ badem ve kavrulmamış, tuzlanmamış ve yağlanmamış kuru yemişleri tercih edebilirsiniz.

Şeftali Diyetini Yapmadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler!

Şeftali diyetini uygulamadan önce kesinlikle önce bunları öğrenmeniz gerekiyor. Bunlara dikkat etmeden yaparsanız sağlığınız açısından zararlı olacaktır.

 • Şeker hastalığı ve başka bir ciddi kronik rahatsızlığınız var ise bu diyeti kesinlikle uygulamayın.
 • Başka bir nedenden ötürü uygulamanız gereken başka özel bir perhiziniz varsa eğer yada düzenli bir şekilde ilaç kullanıyorsanız doktorunuza danışmadan bu diyeti uygulamayın. Mutlaka diyetisyen yada bir beslenme uzmanından yardım alın.
 • Diyet listesinde yer alan besinlerden herhangi birine özellikle şeftaliye alerjiniz varsa bu diyeti yapmayın.
 • Şeftali diyeti kesinlikle 3 günden fazla yapılması sakıncalıdır. 3 günden fazla bu diyeti yapmayın. Eğer yeniden yapmak isterseniz en az 10 gün ara vermeyi ihmal etmeyin. En az 10 gün sonunda tekrar 3 gün olacak şekilde yapabilirsiniz.
 • Yapılan diyetlerin daha etkili olabilmesi için günde en az 30 dakika yürüyüş şarttır.
 • Şeftali diyetini uygularken eğer gözünün kararır, başınız döner yada aşırı bir halsizlik hissederseniz bu diyeti sonlandırmalısınız. Şikayetin devam etmesi durumunda ise hiç vakit kaybetmeden doktora danışmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın