Yüzdeki Gözenekleri Kapatmak için Doğal Yöntemler

Sıkı gözenekler

Size bakan insanların büyük çoğunluğunun ilk dikkat edeceği sizin yüzünüzdür. Bu yüzden yüzümüzün her zaman en iyi şekilde görünmesini istiyoruz. Geniş gözeneklere sahip bir cilt yüzümüz için en son isteyeceğimiz şeyler arasında. Gözeneklerimiz ne kadar az tıkalı ve ne kadar sıkıysa yüzümüzün görünüşü de o kadar güzel olacaktır. Geniş gözenekler kirin ve yağın ciltte tutunmasına daha yatkın olacağı için cilt sağlığı açısından da gözeneklerin sıkı olması oldukça önemli.
Ciltteki gözenekleri kapama yöntemleri

1. Yumurta ve limon

Yumurta ve Limon

2 yumurtanın beyazını ayırın ve bunların üzerine yarım limonun suyunu ekleyerek iyice çırpın. Bu karışımı yüzünüze ve boynunuza sürdükten sonra 15 dakika bu şekilde bekleyin. Daha sonra ılık su ile durulayın. Bu tarifi bir ay boyunca günaşırı uygulayarak gözeneklerinizi oldukça sıkılaştırabilirsiniz. Karışımda limon suyu bulunduğu için maskeyi uyguladığınızda durulamadan güneş ışınlarına direk olarak maruz kalmamanız cilt sağlığınız açısından önemlidir.

2. Nohut unu ve kaymak

Nohut unu ve kaymak

1 yemek kaşığı nohut unu ile 2 yemek kaşığı kaymağı iyice karıştırın. Bu karışımı yüzünüze sürüp 20 dakika bu şekilde bekletin. 20 dakika sonra yüzünüzü soğuk su ile durulayın. Gözenekleriniz istediğiniz şekilde sıkılaşana dek bu tarifi haftada 2 kere uygulayabilirsiniz.

3. Papaya

Papaya

Papaya meyvesinin içerisinde cildin gözeneklerini sıkılaştırıp elastikiyetini artıran antioksidanlardan bolca bulunur. Taze ve olgun bir papayayı püre haline getirin. Bu püre halindeki papayayı yüzünüze sürüp 15-20 dakika beklemesini sağlayın. Sonrasında ılık su ile durulayın. Haftada bir uygulayacağınız bu yöntem cildinizi sıkılaştırırken cilt renginizi de daha parlak yapacaktır.

4. Kil maskesi

Beyaz kil maskesi

2 yemek kaşığı kil ile 1 yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı sütü iyice karıştırın. Bu karışımı yüzünüze sürün ve 15-20 dakika bu şekilde kalmasını bekleyin. Sonrasında soğuk su ile yüzünüzü durulayın. Cildin nemlenmesini sağlayacak bu maske açık gözenekleri kapatmak için de bire birdir.

5. Bal

Bir kaşık bal

Bal çok iyi bir doğal cilt temizleyici olduğu için tek başına da kullanılabilir. Yüzünüzü iyice yıkadıktan sonra bir pamuk topu yardımı ile balı yüzünüze ovalayarak sürün. Ovalama işlemi bittikten sonra 10 dakika bu şekilde durun ve sonrasında ılık su ile durulayın. Tıkalı gözeneklerin içerisinde birikmiş kirleri yok etmek için oldukça etkili bir yöntemdir.

6. Buz küpleri

Buz Küpleri

Ciltteki gözenekleri sıkılaştırmanın bir diğer etkili yolu da buz küpleri ile yüzünüzü ovalamaktır. Bunun için bir kaç adet buz küpünü ince bir beze koyun ve yüzünüzü oval hareketlerle ovalayın. Bu işlemi günde 1 veya iki defa 5 ile 10 dakika arasında tekrar ederek gözenekleri sıkılaştırabilirsiniz.

7. Domates suyu

Domates suyu

Domatesin içinde bulunan C vitamini gözenekleri temizlemek için etkili olacaktır. Bir domatesin suyunu çıkartın ve bu suya bir çay kaşığı bal ekleyerek karıştırın. Bu karışımı yüzünüze sürerek 15 dakika kurumasını bekleyin. Daha sonra ılık su ile durulayın. Bu işlemi günaşırı devam ettirerek istediğiniz sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın