Boyun Egzersizleriyle Ağrıları Giderme

Omurganda oluşan baskıyı hafifletip boynunu rahatlatacak boyun ve sırt egzersizleri. Masa başında uzun süre çalışmaktan kaynaklanan duruş bozuklukları ve cep telefonu ekranına boynu eğerek bakmak gibi, günlük hayatımızda çoğunlukla farkına varmadan yaptığımız hatalar omurgamıza baskı uygular. Bu da omurgamızı oluşturan disklerin hasar görmesine, boyun düzleşmesine ve dolayısıyla boyun ve sırt ağrıları oluşmasına yol açabilir. Bu özellikle 20-40 yaş arasındaki kişilerde sıkça görülen bir problem.

Elbette ciddi bir boyun ağrısı problemi olanların mutlaka doktora danışması gerekli. Ancak sen de günlük hayatında duruşunun bozuk olduğunu fark ediyor ve boynunda ağrı hissediyorsan, bu ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilecek bazı temel esneme hareketleriyle egzersiz yapabilirsin.

Omuz Germe

DiyetLiorini sırtında birleştirip parmaklarını birbirine geçirerek başla. Kilitli ellerini yavaşça kaldır ve omuzlarının gerildiğini hissettiğinde dur. Gerginliği 10-15 saniye kadar hisset ve ardından başladığın pozisyona doğru yavaşça gevşe. Omuz germe hareketini iki veya üç kez daha tekrarlayabilir ve bu esnemeyi günün her saatinde istediğin yerde yapabilirsin.

Çene Sıkıştırma

Başın dik ve omuzların geriye çekili olacak şekilde dik dur. Ardından, boynunda orta derecede bir gerginlik hissedene kadar başını hafifçe eğ. Daha derin bir esneme yapacaksan, çeneni biraz daha sıkıştır. Gerginliği yaklaşık 2 saniye kadar hisset ve ardından başlangıç ​​pozisyonuna dön. Bu hareketi 10 kez tekrarla. Bu esnemeyi de istediğin zaman, ister masanda ister iş yaparken bile, istediğin yerde yapabilirsin.

Kürek Kemiği Sıkıştırma

Ayakların kalça genişliğinde açık, sırtın düz, çenen hafifçe eğik ve kolların yanlarında gevşek bir şekilde sarkacak şekilde ayakta dur. Omuzlarını yavaş yavaş geri çek ve hafif bir gerginlik hissedene dek kürek kemiklerini bir araya getir. Pozisyonda yaklaşık 10 saniye kal. Bu esneme herhangi bir ağrıya neden olmamalıdır, eğer ağrı hissedersen gerginliği azaltmalısın. 10 saniyeden sonra bırak ve hareketi iki veya üç kez daha tekrarla.

Thera Band ile Sırt Kuvvetlendirme

Sırtın mümkün olduğunca dik olacak şekilde yere otur ve thera bandı ayağının altından geçir. Kollarını dirsekten kırarak 90 derecelik açı olacak şekilde thera bandı yanlara doğru aç ve dirseklerininin 90 derecelik açısı bozulmayacak şekilde geriye doğru çek. Bu hareketi 3 set şeklinde ve 12-15 tekrar arası yapabilirsin.

Bir cevap yazın