Elma ile Yapılan Doğal Gece Kremi

Gün içinde maruz kaldığınız bütün o zararlı maddeler ve stresten sonra cildiniz geceleri biraz bakım ve pohpohlanmaya ihtiyaç duyar. Bu yazımızda sizinle doğal, ev yapımı elmalı gece kremi tarifi paylaşacağız. Ev yapımı kreminiz cildinizi besleyecek ve yeniden yapılandıracak.

Elma A, B ve C vitaminleri açısından oldukça zengin olduğu gibi, beta-karoten, malik asit ve antioksidanlarla da yüklüdür. Bu maddeler sağlıklı ve genç görünen bir cilt için elzem maddelerdir.

Malik asit, ki bu asit bir alfa hidroksil asittir, yumuşak ve pürüzsüz bir cilt için oldukça yardımcıdır çünkü içinde ölü derilerin dökülmesini sağlayan özellikleri bulunur. Elmadaki antioksidanlar çarpıcı ve yenilenmiş bir cilt elde etmeye yardımcı olur.

Tarifini vereceğimiz gece kreminin içinde de saf sızma zeytinyağı ve gül suyu bulunmakta. Zeytinyağı da gül suyu da cildin yapısını ve rengini düzenler.

Zeytinyağı aynı zamanda doğal bir cilt nemlendiricisi işlevi görerek ciltteki yaşlanma belirtilerini içinde bulunan sağlıklı yağlar ve antioksidanlar sayesinde yok eder.

Gül suyu akneleri sakinleştirdiği, cildin pH dengesini koruduğu, yaraları iyileştirdiği, deri dokularını yenilediği ve yaşlanan cildi gençleştirdiği için harika bir güzellik malzemesi olarak görülür.

Nelere ihtiyaç duyacaksınız?

1 elma
Zeytinyağı
Gül suyu
Blender
Su ısıtıcısı
1 bıçak
1 kase
Malzemeleri karıştırmak için 1 kaşık
Plastik ya da cam bir koruyucu kap

Adımlar:

Elmayı ortadan ikiye bölün.
Çekirdeklerini çıkarın.
Elmanın iki yarısını da küçük parçalar haline gelecek şekilde doğrayın.
Elinizdeki elma parçalarını blendıra alın. Üzerine yarım bardak zeytinyağını ve gül suyunu ekleyin.
Blendırı 5-7 dakika boyunca, pürüssüz ve kıvamlı bir karışım elde edene kadar çalıştırın.
Karışımı ocaktaki tencereye dökün ve ısınıncaya kadar ocağın altını açık bırakın.
Karışımı tencereden alın ve soğumaya bırakın.
Steril bir koruyucuda elde ettiğiniz karışımı saklayın.

Artık kendi ev yapımı elmalı gece kreminize sahipsiniz. Buzdolabında 4-6 gün kadar saklayabilir ve günlük olarak kullanabilirsiniz.

Nasıl kullanılır?

Hafif bir temizleyiciyle yüzünüzü ve boynunuzu temizleyin ve nazikçe kurulayın.
Kremi cildinize parmak uçlarınızla uyguladıktan sonra yukarı yönde dairesel hareketlerle cildinizi ovalayın.
Bir gece bekletin.

Sabah olduğunda ılık suyla yüzünüzü durulayın.

Yüzünüz ve boynunuz için kullanmanın dışında bu krem eller ve ayaklar için de kullanılabilir. Kreminiz hassas ciltler de dahil olmak üzere bütün cilt tipleri için uygundur.

Bazı ipuçları:

Eğer ikili tavanız yoksa kendiniz de evde bir ikili tava yapabilirsiniz. Bir kulaklı tavanın içine su doldurun ve ocağı yakın. Su kaynamaya başladığında daha küçük bir kaseyi kulaklı tavanın içine yerleştirin. Isıtmak istediğiniz karışımı da daha küçük olan kasenin için dökün. Biraz beklettikten sonra ocağı kapatın.

Bu mükemmel doğal ev yağımı gece kreminizden daha verimli sonuçlar almak için karışıma bir tatlı kaşığı bal ya da E vitamini yağı ekleyebilirsiniz. Bu iki madde de cildinizi nemlendirmekte, deri hücrelerinin yenilenmesini sağlamakta ve ciltteki lekeleri yok etmekte oldukça etkilidir.

Bu kremi yeşil elmayla da hazırlayabilirsiniz. Yeşil elma içindeki yüksek malik asit sayesinde doğal bir cilt toniği işlevi görür. Dolayısıyla eğer önceliğiniz cildinizin tonunu düzeltmekse yeşil elma kullanmayı tercih etmelisiniz.

Bir cevap yazın