Yağlı Ciltler için Bitkisel Yüz Bakım Maskeleri

Yağlı cilt tipine sahip kişiler sık sık ciltlerinden şikayetçi olurlar. Daha zor yaşlanan bir cilt tipine sahip olmanız, çizgi ve kırışıklıkların diğer cilt tiplerine göre daha zor oluşması cilt tipinizi sevmeniz için geçerli sebepler olabilir. Cilt tipinizin dezavantajlarını da evde uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel maskelerle giderebilirsiniz. İşte bu yazıda tam olarak bu maskelerin tariflerini vereceğiz. Bu yazıyı bir köşede tutun, sonradan sürekli sürekli açmanız gerekebilir.

Maskeler genellikle yüz cildinizde bulunan aşırı yağ seviyesini dengelemeye dayalı etki gösterecekler ve içerisindeki malzemelere göre kimi besleyici kimi de temizleyici özellikte olabilir.

Tıkalı gözenekler ve siyah noktalar için kil maskesi

Yağlı cilde sahip kişilerin en sık karşılaştığı sorunların başında siyah noktalar gelir. Bu maske siyah noktaları sökücü etki gösterirken tıkalı gözeneklerinizi de açarak cildinizin nefes almasını sağlıyor. Maskeyi uyguladıktan sonra ferahlamış hissedeceksiniz.

Malzemeler

1 yemek kaşığı salatalık suyu
1 yumurtanın beyazı
Bir kaç damla limon suyu
Yarım yemek kaşığı kil

Hazırlanışı

Tüm malzemeleri yumuşak bir kıvam oluşturana kadar güzelce karıştırın.

Kullanılışı

Göz bölgesine değdirmemeye dikkat ederek yüzünüze eşit bir şekilde yedirerek maskeyi sürün. 20 dakika kurumasına izin verin. 20 dakika sonra ılık ve bol suyla yüzünüzü durulayın. Bu maskeyi cildinize haftada bir uygulayabilirsiniz. Maskeyi daha çok gece uygulamanızı öneriyoruz, çünkü maskede limon suyu bulunması cildinizin gün ışığına karşı hassaslaşmasını sağlayacaktır.

Sıkılaştırıcı limon maskesi

Özellikle aşırı yağlı ve parlayan yüzler için mutlaka yağ dengesini düzenlemeye ihtiyaç vardır. Limon maskesi ise bunu sağlamakla birlikte cildinizi de sıkılaştırıcı etki göstereceği için daha genç bir görünüme kavuşursunuz. Limon maskesi yüzünüzde bulunan toksinlerin atılması için de oldukça etkili bir maskedir.

Malzemeler

2 limon kabuğu
2 çorba kaşığı su

Limon kabuklarını suyun içerisinde üç dakika bekletip yumuşatın. Yumuşayan limon kabuklarını robotta püre haline gelecek şekilde ezin.

Kullanılışı

Maskeyi uygulamadan önce yüzünüzü yağlı ciltlere uygun bir sabunla iyice temizleyip kurutun. İçerisinde limon kabuğu bulunduğu için göz bölgesine dikkat ederek bir pamuk yardımı ile maskeyi yüzünüze uygulayabilirsiniz. 15 dakika sonra ılık suyla yıkayarak durulayabilirsiniz. Dilerseniz arkasından nemlendiricinizi sürebilirsiniz.

Akne önleyici kayısı maskesi

Yağlı ciltlerin en büyük sıkıntıları nedir diye sorsak heralde çoğunluğunun ilk söyleyeceği sivilceler olurdu. Sivilceler neden olur konumuzda nasıl oluştuğunu gösteren bir yazı yayınlamıştık. Şimdi bu maske ile oluşmasını nasıl önleyebiliriz ona bakacağız. Yüzdeki yağlılık oranını dengeleyen bu maske aynı zamanda cildi de besleyici özellik taşır.

Malzemeler

1 kayısı
1 yemek kaşığı yoğurt
Yarım yemek kaşığı kil

Hazırlanışı

Kabuğu soyulmuş ve çekirdeği çıkarılmış kayısıyı robotta ezerek püre haline getirin. Kil ve yoğurdu da ekleyerek yumuşak bir kıvam alana kadar karıştırın.

Kullanılışı

Göz bölgesine gelmemesine dikkat ederek yüzünüze maskeyi sürün. 20 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayın. Haftada 2 kere bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

Bir cevap yazın