Cilt Lekeleri için Karbonat Maskesi

Cilt lekeleri güzel görünüşünüzü bozacak, kapatmak için ağır makyaj gerektirecek derecede olabilir. Zaten bu tip cilt lekelerine sahip kişiler genellikle bu lekelerden kurtulmak isterler. Bu lekeler genellikle ırsi olabilir veya ergenlik dönemindeki sivilce izleri sonucunda kalmış olabilirler. Aslında yetişkinlerde yüzde olarak azımsanmayacak bir bölümün özellikle yüzlerinde bu lekeler bulunmakta.

Karbonat cilt açısından oldukça faydalı ve bir çok cilt maskesinde kullanılan bir madde. Hiç bir kimyasal içeriğinde bulunmadığı için gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Cildinizin üzerindeki ölü hücreleri ve kirleri çözücü ve aşındırıcı etkisi sayesinde cilt lekeleri ile savaşmaya da yardımcı olur.

Yarım yemek kaşığı karbonat
1 yemek kaşığı su

Bu maske temizlenmiş ve kurutulmuş cilt üzerine uygulanacaktır. İstediğiniz miktarda karbonatı yumuşak bir krem kıvamına gelene kadar su ile karıştırın ( 1 karbonata 2 su ölçüsünü kullanabilirsiniz ). Bu karışımı gidermek istediğiniz lekelerin üzerine sürün ve 3 dakika bekleyin. Sonrasında bu bölgeleri bol su ile yıkayıp durulayın. Ciltteki lekelerle savaşmak için bu yöntemi günde iki kere sabah ve akşam olmak üzere uygulayabilirsiniz. Yağlı ciltler bu maskeyi uygulayarak sadece cilt lekelerini tedavi etmekle kalmaz aynı zamanda ciltlerindeki yağın azalmasını da sağlar ve siyah noktalarla da savaşır.

1 çay kaşığı karbonat
1 çay kaşığı yaş maya
2 çay kaşığı su

Malzemeleri birbirine karıştırarak yumuşak bir kıvam elde edin. Elde ettiğiniz karışımı yüzünüze uygulayın. 10 dakika kadar bekledikten sonra bol su ile durulayın. Anti-aging olarak kullanabileceğiniz bu maske cildinizdeki lekeleri de giderecektir. Haftada veya 2 haftada bir uygulayacağınız bu uygulama kırışıklıklarla da savaşır.

2 çay kaşığı karbonat
2 yemek kaşığı organik yoğurt
4 damla taze limon suyu
2 çay kaşığı zeytin yağı

Tüm malzemeleri bir kap içinde iyice karıştırın. Limon suyunda bulunan asit nedeni ile göz çevrenizi ve gözlerinizi koruyarak karışımı yüzünüze ( özellikle lekelerin bulunduğu bölgelere ) sürün. 5 dakika sonra bol ılık suyla durulayın. Haftada bir uygulayabileceğiniz bu maske ile lekelerden etkili bir şekilde kurtulacaksınız. Limonun cilt rengini açıcı özelliği sayesinde lekelerin renk tonlarının açıldığını ve zamanla yok olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

1 yemek kaşığı karbonat
1 çay kaşığı portakal suyu

Portakal suyu ile karbonatı iyice karıştırın. Karışımı cildinize uygulamadan önce cildinizi temizleyin. Karışımı ovalayarak sürün ve iyice yayın. 20 dakika bekledikten sonra durulayın. Portakalın içerisindeki C vitamini cilt renginizi açacak sitrik asit de gözenekleri sıkılaştıracaktır. Bu maskeyi haftada bir cildinize uygulayabilirsiniz.

1 yemek kaşığı bal
1 çay kaşığı kabartma tozu
5 damla su

Bal ve kabartma tozunu iyice birbirine karıştırdıktan sonra 5 damla su ekleyip karıştırmaya devam edin. Dairesel bir şekilde masaj yaparak cildinize bu karışımı uygulayın. 1 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Haftada bir bu maskeyi yapıp cildinizin nasıl parladığına ve lekelerden nasıl kurtulduğunuza şahit olabilirsiniz. Bu maske aynı zamanda sivilcelerle de savaşacaktır ve sivilce önleyici etkisi de vardır.

Karbonatın ayrıca, kuru şampuan, saçlarınıza volüm katacak şampuan, sivilce tedavisi, diş beyazlatıcı, tırnak temizleyicisi, klor temizleyici, pedikür malzemesi gibi kullanım alanları da var. Bunları daha önce kabartma tozu ile güzellik önerileri konumuzda yazmıştık, o konuya giderek okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın